Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Ośrodek Współpracy Rad Uczelni działa przy otwartej kurtynie

Ośrodek Współpracy Rad Uczelni działa przy otwartej kurtynie

O idei powstania i działaniach Ośrodka Współpracy Rad Uczelni na łamach miesięcznika „Forum Akademickiego” mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, inicjator utworzenia i koordynator Ośrodka, a także Prezes Związku Banków Polskich i Przewodniczący Rady Uczelni Politechniki Warszawskiej.

- Idea utworzenie Ośrodka Współpracy Rad Uczelni pojawiła się zaraz po wejściu w życie Ustawy 2.0. Było widać, że współpraca, wspólne uczenie się nowych zadań jest konieczne. Konkretny pomysł powstał zapewne jeszcze w 2019 roku, ale epidemia nieco pokrzyżowała nasze plany - mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, inicjator utworzenia i koordynator Ośrodka. - Nasze spotkania rozpoczęliśmy on-line latem 2020 roku. Staraliśmy się pokazać radom uczelni, jaka jest pozycja polskich uczelni w międzynarodowych rankingach, ale też jak działać, by ta pozycja była wyższa, jak funkcjonować w środowisku międzynarodowym. Nie ukrywamy tego, że istotne jest dla nas zwiększanie nakładów na polską naukę - dodaje.

Ośrodek utrzymuje regularne kontakty z ponad 80 uczelniami, a w naszych spotkaniach bierze udział 120-250 członków rad. - Zapraszamy na nie przedstawicieli Ministerstwa Edukacji i Nauki, KRASP, Fundacji Rektorów Polskich, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Chodzi o to, by naszą pracę realizować przy otwartej kurtynie. Tworzymy platformę dobrowolnej współpracy. Powołaliśmy dwunastoosobową radę programową. To ona ustala priorytety i tematy kolejnych spotkań - wyjaśnia Krzysztof Pietraszkiewicz.

Więcej o Ośrodku Współpracy Rad Uczelni w publikacji pt. „Zależy nam na współpracy” na stronie internetowej forumakademickie.pl.

Źródło: forumakademickie.pl
Zdjęcie: Związek Banków Polskich

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa