Biuletyn PW / Przegląd prasowy / PW-Sat2 na orbicie nie dłużej niż 840 dni

PW-Sat2 na orbicie nie dłużej niż 840 dni

Po otwarciu żagla deorbitacyjnego satelita PW-Sat2 powinien krążyć na orbicie nie dłużej niż 2,3 roku (840 dni) - piszą jego twórcy, studenci Politechniki Warszawskiej, analizując zachowanie satelity na orbicie. To znacznie szybciej niż 15-20 lat, które spędziłby tam satelita takich rozmiarów pozbawiony żagla.

Skonstruowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej satelita został wyniesiony na orbitę 3 grudnia 2018 r. Już 29 grudnia nastąpił kluczowy element misji, jakim było otwarcie żagla deorbitacyjnego. Żagiel to urządzenie, które ma przyspieszyć proces deorbitacji satelity i skrócić czas jego przebywania na orbicie, dzięki czemu nie stanie się on kosmicznym śmieciem - obiektem przez lata „zanieczyszczającym” ziemską orbitę.

- (…) przewidujemy, że PW-Sat2 powinien krążyć na orbicie nie dłużej, niż 2,3 roku (840 dni), to znacznie szybciej niż 15-20 lat, które spędziłby tam satelita takich rozmiarów pozbawiony żagla. Teraz pozostaje nam jedynie cierpliwie obserwować, co faktycznie będzie się działo z PW-Satem - poinformowali studenci.

Więcej o ostatnich przewidywaniach twórców PW-Sat2 w artykule opublikowanym przez serwis Nauka w Polsce pt. „Studenci: PW-Sat2 powinien krążyć na orbicie nie dłużej niż 840 dni”.

Powiązane materiały:

Dzięki PW-Sat2 kosmos bardziej dostępny
PW-Sat2 w kosmosie
PW-Sat2 otrzyma dofinansowanie z resortu nauki
PW-Sat2 coraz bliżej lotu w kosmos
PW-Sat2 opuścił Polskę

Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Zdjęcie: pw-sat.pl

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry