Biuletyn PW / Przegląd prasowy / PW-Sat2 w kosmosie

PW-Sat2 w kosmosie

Z bazy Vandenberg w Stanach Zjednoczonych wystartowała rakieta Falcon9. Na jej pokładzie znalazł się satelita PW-Sat2, skonstruowany przez studentów Politechniki Warszawskiej. Jest to czwarty polski satelita w kosmosie, drugi zbudowany w Politechnice Warszawskiej.

Satelita PW-Sat2, został skonstruowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego Politechniki Warszawskiej. Wystartował wraz z misją  SSO-A po godz. 19.30 czasu polskiego. Na orbitę wyniosła go rakieta Falcon 9 firmy SpaceX.

Podejmując się budowy swojego kolejnego satelity studenci Politechniki Warszawskiej włączyli się do walki z kosmicznymi śmieciami. Najważniejszym zadaniem satelity jest przetestowanie tzw. żagla deorbitacyjnego, którego rozłożenie spowoduje zwiększenie powierzchni PW-Sat2 i jego oporu aerodynamicznego, a w konsekwencji stopniowe obniżanie orbity satelity. Dzięki temu możliwe będzie skrócenie czasu jego przebywania na orbicie z około 15 lat do kilkunastu miesięcy. Otwarcie żagla zaplanowane jest na około 40 dni po starcie.

Prace nad satelitą PW-Sat2 zespół złożony ze studentów różnych wydziałów Politechniki Warszawskiej rozpoczął w 2013 roku. W projekcie wzięło udział ponad 100 osób. 

Więcej o starcie rakiety oraz PW-Sat2 w artykule opublikowany przez serwis Nauka w Polsce pt. „USA/Udany start rakiety Falcon9 z polskim satelitą PW-Sat2

Powiązane materiały:

PW-Sat2 otrzyma dofinansowanie z resortu nauki
PW-Sat2 coraz bliżej lotu w kosmos
PW-Sat2 opuścił Polskę

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI