Biuletyn PW / Przegląd prasowy / PW nagrodzona w konkursie „inNOWacje - #kolej2023”

PW nagrodzona w konkursie „inNOWacje - #kolej2023”

Pomysł badaczy z Wydziału Inżynierii Lądowej PW został wyróżniony w kategorii „Ekologia, Elektromobilność, Elektrooszczędność” w konkursie „inNOWacje - #kolej2023”, zorganizowanym przez ARP oraz PKP S.A. Jego wyniki ogłoszono podczas I Kongresu Rozwoju Kolei, który odbył się 23 stycznia 2019 r. w Warszawie.

Od końca listopada innowacyjne pomysły dla kolei mogli zgłaszać przedstawiciele start-upów. Do konkursu zgłoszono ponad 100 projektów, spośród których do półfinału wyłoniono dziesięć. W trakcie trwania I Kongresu Rozwoju Kolei przedstawiciele półfinałowych start-upów prezentowali swoje rozwiązania kapitule konkursowej. W efekcie wyłoniono zwycięzców, z których każdy otrzymał od jednej ze spółek Grupy PKP 50 000 zł.

Zespół naukowców z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej otrzymał nagrodę za pomysł zastosowania w infrastrukturze kolejowej innowacyjnego betonu fotokatalitycznego, który pochłania zanieczyszczenia. - Ten materiał może być wykorzystany w elementach prefabrykowanych, takich jak płyty i ścianki peronowe w obrębie stacji - wyjaśnił Cezary Kraśkiewicz z Politechniki Warszawskiej. Zaznaczył również, że naukowcy wykonali już doświadczenie z wykorzystaniem tego materiału i uzyskano bardzo obiecujący wynik w postaci nawet 30% redukcji zanieczyszczeń powietrza.

Więcej o konkursie i jego wynikach w komunikacie opublikowanym przez Centrum Prasowe PAP pt. „Konkurs na innowacje na kolei: zwycięskie projekty - beton pochłaniający zanieczyszczenia, aplikacja wspierająca osoby z niepełnosprawnością i program wspomagający zarządzanie flotą wagonów”.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl
Zdjęcie: PKP PLK S.A.

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa