Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Piąta edycja Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha

Piąta edycja Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha

Piąta edycja programu Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha obejmie m.in. warsztaty dla uczniów w Politechnice Warszawskiej i Wrocławskiej, konkurs na wynalazek oraz platformę internetową Akademia Online, na której będą zamieszczane filmy dedykowane wynalazkom i naukom ścisłym.

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla gimnazjalistów, któremu w tym roku towarzyszy hasło Młodzi wynalazcy na 5!.

Stałym elementem programu są warsztaty dla uczniów w Politechnice Warszawskiej i Wrocławskiej. W tym roku uczniowie będą mieli okazję m.in. sterować dronem, rywalizować w zawodach szybkiego programowania, sprawdzić trwałość materiałów kompozytowych używanych do budowy bolidów i samodzielnie zbudować tunel aerodynamiczny. Przy współpracy z Wrocławskim Parkiem Technologicznym odbędą się zajęcia z programowania robotów oraz pokaz możliwości łazika Scorpio 4 - zwycięzcy europejskich zawodów łazików marsjańskich – European Rover Challenge. W ramach zajęć dodatkowych uczestnicy programu spotkają się w Urzędzie Patentowym RP z młodymi, utytułowanymi wynalazcami, a podczas warsztatu z psychologiem będą mogli odkrywać swoje mocne strony.

Uczniowie uczestniczący w warsztatach będą mieli również szansę wziąć udział w konkursie na wynalazek. Dziesięć najlepszych projektów w Warszawie i Wrocławiu otrzyma dofinansowanie firmy Bosch. Jury nagrodzi trzy najlepsze prototypy w każdym z miast.

Szczególnie atrakcyjnym elementem Akademii jest możliwość praktycznego wykonania wynalazków w laboratoriach wyższych uczelni pod nadzorem i z pomocą starszych kolegów, przyszłych inżynierów. Dotychczasowym efektem tej współpracy jest 200 prototypów wynalazków. Ze stuprocentową pewnością możemy powiedzieć, że Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to kuźnia przyszłych konstruktorów i pracowników nowoczesnych laboratoriów. To program, który wspaniale wpisuje się w potrzeby polskiej gospodarki i dynamicznie rozwijającego się sektora produkcyjnego – mówi Krystyna Boczkowska, prezes zarządu Robert Bosch Sp. z o.o.

Tegoroczną edycję programu wzbogacono o nowy element – platformę internetową Akademia Online. Na stronie programu www.akademiawynalazcow.edu.pl będą publikowane filmy popularnonaukowe. Nagrania mają na celu przybliżać uczniom różnorodne zagadnienia ze świata nauki i wynalazków. W pierwszej serii poświęconej polskim wynalazcom będzie można poznać historię maszyny szyfrującej, kamizelki kuloodpornej, a także tajniki wytrzymałości materiałów, z których powstają wynalazki.

Zapisy na warsztaty w ramach Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha będą trwały od 2 do 13 lutego 2015 r. Nauczyciele mogą rejestrować uczniów, wypełniając formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie programu. Udział w Akademii jest bezpłatny.

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha w Polsce działa od 2011 r. Celem programu jest popularyzacja wśród młodzieży przedmiotów ścisłych – matematyki, fizyki, techniki oraz zainteresowanie jej uczelniami technicznymi, co może skutkować w przyszłości zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce oraz przyczynić się do promocji uzdolnionych, młodych osób. Dotychczas w projekcie wzięło udział 4600 uczniów, którzy zgłosili 187 pomysłowych wynalazków.

Podobny materiał:
Czas na PW Junior

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW