Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Planeta podobna do Ziemi

Planeta podobna do Ziemi

Ma podobną posturę i budowę jak Ziemia, jednak panują na niej piekielne warunki – w serwisie internetowym Gazety Wyborczej opisano planetę Kepler 78b.

Odkryta w tym roku przez teleskop kosmiczny Kepler planeta odkrywa przed nami kolejne tajemnice. Kilka dni temu naukowcy opublikowali w „Nature” nowe informacje o tej planecie. Portal Gazety Wyborczej przybliża te doniesienia.

Kepler 78b okrąża swoje słońce raz na 8,5 godziny, co oznacza, że znajduje się na bardzo ciasnej orbicie blisko gwiazdy. Gdybyśmy stanęli na jej powierzchni, zobaczylibyśmy nad sobą ogromną tarczę słońca, która wypełniałaby niemal połowę nieba (od horyzontu po zenit). Jest to gwiazda młodsza, nieco mniej masywna i mniej gorąca od Słońca. Liczy sobie 600 mln lat.

Planeta ma średnicę o 20 proc. większą niż średnica Ziemi, a swoją posturą i budową przypomina nasz glob. Według naukowców na planecie, będącej w takiej bliskości gwiazdy, temperatura na dziennej powierzchni może przekraczać 2 tys. st. C.
Według obliczeń, masa planety jest 70 proc. większa niż Ziemi, co czyni ją najmniejszą planetą poza Układem Słonecznym, dla której znamy rozmiar i masę. Ciążenie jest na niej o 15 proc. większe (o tyle bylibyśmy na niej ciężsi). Bardzo zbliżona w porównaniu z naszym globem jest gęstość planety – wynosi 5,3 g na cm sześcienny. Może to oznaczać, że Kepler 78b ma podobną do Ziemi budowę (skalisty płaszcz oraz skorupę i żelazne jądro).

Powierzchnia planety musi się jednak drastycznie różnić od ziemskiej. Z powodu temperatury skały zmieniły się w morze płynnej lawy, a Kepler 78b stracił swoją atmosferę. Jak wynika z dotychczasowych obserwacji, w wielu obcych układach planety zbliżały się do swego słońca. Takiej migracji uniknął nasz układ, dzięki czemu Ziemia pozostała w bezpiecznym oddaleniu od Słońca. Nauka nadal nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, skąd się biorą różnice w ewolucji planet.


Źródło - Piotr Cieśliński: Odkryto planetę najbardziej podobną do Ziemi. Tyle że z piekła rodem, http://wyborcza.pl/1,75476,14873139,Odkryto_planete_najbardziej_podobna_do_Ziemi__Tyle.html

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI