Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Polska część marsjańskiego Kreta działa

Polska część marsjańskiego Kreta działa

Kret, który przyleciał ma Marsa w sondzie InSight ma problem, aby dotrzeć pod powierzchnię planety. Przyczyniła się do tego nie awaria, ale pył zalegający na jej powierzchni.

Bezzałogowa sonda InSight wylądowała na powierzchni Marsa pod koniec listopada 2018 roku. Celem misji, realizowanej przez amerykańską agencję kosmiczną NASA, jest zdobycie informacji o budowie wewnętrznej Czerwonej Planety.

Jednym z trzech głównych instrumentów, które zabrała ze sobą sonda InSight, jest tzw. Kret HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package), czyli próbnik w postaci cylindra służący do pomiaru strumienia ciepła z wnętrza planety. Cały Kret ma zostać wprowadzony w grunt marsjański na głębokość 5 metrów - po raz pierwszy tak głęboko. Mechanizm wbijający, który znajduje się wewnątrz penetratora, przygotowała polska firma Astronika. Zaangażowała ona do podwykonawstwa kilka polskich ośrodków naukowych, w tym naukowców z Politechniki Warszawskiej.

Od lutego NASA sygnalizowała m.in. w mediach społecznościowych, że Kret nie potrafi przedrzeć się przez zewnętrzną warstwę Czerwonej Planety. Podczas prób wbijania na Marsie okazało się, że około 20-centymetrowa warstwa regolitu, czyli pyłu, jest znacznie grubsza, co stanowi poważną przeszkodę. To główna przyczyna niepowodzeń Kreta zidentyfikowana przez naukowców z NASA i DLR.

O postępach „Kreta” na Czerwonej Planecie w artykule PAP Nauka w Polsce pt. „Astronika: polska część marsjańskiego Kreta działa bez zarzutu".

Powiązane materiały:

Naukowcy z PW wspierają kosmiczną misję
Polski Kret już na powierzchni Marsa

Źródło: PAP Nauka w Polsce
Zdjęcie: WIM PW

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa