Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Polski Kret już na powierzchni Marsa

Polski Kret już na powierzchni Marsa

Penetrator zwany Kretem, który amerykański lądownik InSight zaniósł na Marsa, został ustawiony na powierzchni Czerwonej Planety. Urządzenie skonstruowała polska firma Astronika wspomagana m.in. przez naukowców z Politechniki Warszawskiej.

Kret jest częścią instrumentu HP3, którego zadaniem jest pomiar przepływu ciepła pod powierzchnią Marsa. Urządzenie ma się wbić w marsjański grunt na głębokość 5 m - tak głęboko jeszcze nie penetrowaliśmy Czerwonej Planety ani żadnego obcego ciała kosmicznego.

- Mamy nadzieję, że podłoże jest miękkie. Oczywiście, to będzie tak jak z kopaniem w ogródku - nigdy nie wiadomo, czy pod spodem nie trafi się jakiś głaz - powiedział Artur Chmielewski, polski naukowiec pracujący w ośrodku JPL NASA w Pasadenie. - Astronika tak zaprojektowała Kreta, że powinien się przebić. Jeżeli to mały kamień, to przesunie się w dół. Jeżeli gleba będzie miękka, to wejdziemy nawet na 5 m. To światowy rekord, bo poprzednio poza Ziemią kopaliśmy nie głębiej niż 10 cm. Choć, jeżeli natrafimy na duże głazy, to może nie wbijemy się tak głęboko.

Kret zacznie się wbijać 22 lutego. Każdego dnia będzie to robił najwyżej przez godzinę - do chwili aż zagłębi się na pół metra. Gdy ostygnie, będą przeprowadzane pomiary cieplne. 

Więcej o polskim Krecie i jego misji w artykule opublikowanym na portalu Wyborcza.pl pt. „Polski Kret dotknął Marsa. Zaraz zacznie kopać i ustanowi historyczny rekord”.

Powiązane materiały:

Nowa misja na Marsa. Z polskim udziałem
Naukowcy z PW wspierają kosmiczną misję

Źródło: Wyborcza.pl
Zdjęcie: WIM PW

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI