Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Projekt studentów PW - silnik rakietowy na paliwo ciekłe

Projekt studentów PW - silnik rakietowy na paliwo ciekłe

Członkowie Koła Naukowego Napędów MELprop zbudowali silnik rakietowy na paliwo ciekłe. Pierwszy test urządzenia miał miejsce na początku maja. Opracowany przez studentów silnik, jako paliwo wykorzystuje kerozynę, utleniaczem jest z kolei podtlenek azotu. 

Zespół pracował nad silnikiem trzy lata. „To pierwszy taki silnik na Politechnice Warszawskiej i jeden z pierwszych w Polsce” - podkreślał główny konstruktor urządzenia Aleksander Gorgeri. Dodał również - „Przeprowadzaliśmy obliczenia, symulacje, analizy, krok po kroku sprawdzaliśmy każdy podsystem i dopiero, kiedy byliśmy pewni, że wszystkie działają, zorganizowaliśmy pełny test”.

W silniku opracowanym przez warszawskich studentów jako paliwo wykorzystywana jest kerozyna (paliwo wykorzystywane w odrzutowcach), a jako utleniacz - podtlenek azotu (gaz rozweselający). Może on pracować nawet przez 20 sekund, generując ciąg rzędu 500N - co wystarczy do napędzenia rakiety.

Silniki rakietowe na paliwo ciekłe wykorzystują ciekły lub gazowy utleniacz i płynne paliwo jako reduktor. Są bardziej złożone niż silniki na paliwo stałe, ale też od nich wydajniejsze i bezpieczniejsze, bo w ich przypadku można kontrolować proces spalania.
Jak dodał Aleksander Gorgeri - „Nie jest to produkt już gotowy do użytku w przemyśle kosmicznym. Stosunkowo niskim kosztem jesteśmy jednak w stanie udoskonalić technologię, żeby można ją w pełni wykorzystać. Najtrudniejszy krok, czyli zbudowanie działającego silnika mamy już za sobą”.

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW