Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Przyjaciel Alberta Einsteina - Mieczysław Wolfke

Przyjaciel Alberta Einsteina - Mieczysław Wolfke

Mieczysław Wolfke - polski fizyk, prekursor telewizji i holografii zajmował się bardzo szeroką gamą zjawisk. Sylwetkę profesora, ucznia i przyjaciela Alberta Einsteina w programie Radiowej Trójki z cyklu „Stulecie Wynalazców” przybliżył słuchaczom profesor Adam Kisiel z Zakładu Fizyki Jądrowej Politechniki Warszawskiej.

Mieczysław Wolfke urodził się w 1883 roku w Łasku. Uczęszczał do szkół w Polsce, a następnie w Belgii i we Francji. W 1913 roku habilitował się u znanego wtedy tylko wybranym specjalistom fizyka o nazwisku Albert Einstein. To właśnie w czasie tej pracy zawiązała się ich przyjaźń.

Jak podkreślał profesor Adam Kisiel z Zakładu Fizyki Jądrowej Politechniki Warszawskiej profesor Wolfke zajmował się bardzo szeroką gamą zjawisk. Kiedy był bardzo młody zaproponował urządzenie, które miało przenosić obrazy na odległość, porównywalne do współczesnej telewizji i nawet opatentował  telektroskop - urządzenie o podstawowych własnościach telewizora. Przez całą swoją karierę profesor Wolfke zajmował się m.in. optyką. Jego wielkim osiągnięciem było zaproponowanie podstaw teoretycznych zjawiska, które dziś nazywamy holografią, a które w czasach mu współczesnych nie mogło być zrealizowane, gdyż do jego praktycznej realizacji potrzeby był laser.

Po pierwszej Wojnie Światowej Wolfke powrócił do Polski i był jednym z twórców i osób kierujących Zakładem Fizyki na Politechnice Warszawskiej. Jedną z pasji Mieczysława Wolfkego było również zajmowanie się balonami i pasję tą połączył z badaniami naukowymi. Dzięki temu tuż przed drugą Wojną Światową doprowadził do stworzenia balonu, który nazwano Gwiazdą Polski.

Więcej o sylwetce profesora oraz jego pracy naukowej w audycji radiowej Trójki - Stulecie Wynalazców pt. „Mieczysław Wolfke - przyjaciel Alberta Einstein”

Przyszłość należy do lwów,
które umieją się śmiać