Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Radar szumowy z Politechniki Warszawskiej nagrodzony

Radar szumowy z Politechniki Warszawskiej nagrodzony

Demonstrator radaru szumowego krótkiego zasięgu SZURAD opracowany w PW zajął drugie miejsce w konkursie „Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności” na najlepsze projekty opisane w katalogu: Innowacje - Wdrożenia - Bezpieczeństwo - Obronność 2021. Konkurs zorganizował portal-mundurowy.pl.

Wyniki prac badawczych nad istotnym w radiolokacji problemem wykrycia radaru przez przeciwnika i określenia jego przeznaczenia są bardzo obiecujące. Odpowiedzią na te wyzwania jest technologia radaru szumowego, który nadaje serie impulsów o pseudolosowym wypełnieniu i obwiedni przy relatywnie niskiej mocy szczytowej i długim czasie ich trwania. - Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o wykrywaniu obiektów poruszających się z dużą prędkością, co sprawia, że może być użyte do obrony przed pociskami rakietowymi bądź ich naprowadzania - wyjaśnia dr inż. Łukasz Maślikowski, kierownik projektu z Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych PW. Opracowany demonstrator SZURAD, zaprojektowany do pracy w pasmie L, jest jednym z najbardziej rozwiniętych technologicznie radarów szumowych na świecie. Na razie jest to prototyp.

Demonstrator powstał w wyniku realizacji projektu pt.  „Radar szumowy krótkiego zasięgu z elektronicznie sterowaną wiązką do wykrywania i śledzenia pocisków rakietowych - SZURAD”. Został zrealizowany w latach 2016-2020 przez Instytut Systemów Elektronicznych Politechniki Warszawskiej z finansowania Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

W konkursie uczestniczyły 42 rozwiązania opisane w najnowszym katalogu: Innowacje - Wdrożenia - Bezpieczeństwo - Obronność. Są to - zdaniem redakcji portalu portal-munurowy.pl - najciekawsze propozycje pochodzące z firm, uczelni czy też ośrodków badawczych-rozwojowych.

Więcej informacji o projekcie w artykułach opublikowanych przez portal-mundurowy.pl pt. „Artyleryjski wóz rozpoznania zwyciężył w konkursie Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności oraz „Nowości Politechniki Warszawskiej: Demonstrator radaru szumowego krótkiego zasięgu SZURAD”.

Źródło: portal-mundurowy.pl
Zdjęcie: fot. Politechnika Warszawska

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry