Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Ranking Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju

Ranking Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju

Wydział Administracji i Nauk Społecznych PW przygotował ranking Jednostek Samorządu Terytorialnego Zrównoważonego Rozwoju. Monitorowanie poziomu rozwoju społeczno-ekonomicznego oraz promocja gmin i regionów - to główne cele opracowana.

Ranking uwzględnia wszystkie miasta i gminy w Polsce. Został opracowany na podstawie 15 wskaźników pochodzących z danych GUS, takich jak: wydatki na projekty inwestycyjne na każdego mieszkańca, liczba osób pracujących na 1000 mieszkańców, liczba podmiotów gospodarczych na 1000 mieszkańców, saldo migracji, liczba absolwentów szkół ponadgimnazjalnych na 1000 mieszkańców oraz odsetek mieszkańców korzystających z oczyszczalni ścieków.

W analizie wskaźników widoczny jest wzrost liczby nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia - ocenia  dr hab. Zbigniew Król, Dziekan Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej. - To bardzo dobra wiadomość dla Polski. Ranking pokazuje także obszary, na które samorządy powinny szczególnie uważać. Podstawowym wyzwaniem dla gmin jest zrównoważenie rozwoju. Można sobie wyobrazić sytuację, że w gminie powstaje zakład pracy uciążliwy dla otoczenia, który natychmiast powoduje odbicie wskaźników i spadek bezrobocia. Trudno nazwać taki rozwój zrównoważonym, jeżeli on się łączy z niezadowoleniem mieszkańców podsumował w rozmowie z dziennikarzami.

Warszawa zajęła pierwsze miejsce wśród miast na prawach powiatu, zaraz za nią znalazł się Poznań i Katowice.

Karpacz (woj. dolnośląskie) okazał się najdynamiczniej rozwijającą się gminą miejską. Krynica Morska (woj. pomorskie) i Sucha Beskidzka (woj. małopolskie) zajęły kolejne miejsca na podium.

Wśród gmin wiejsko-miejskich najlepsze okazały się Polkowice (woj. dolnośląskie). Za nim uplasował się Ożarów Mazowiecki (woj. mazowieckie) i Stryków (woj. łódzkie).

W kategorii gmin wiejskich zwyciężył Kleszczów (woj. łódzkie). Kolejne miejsca zajęły Kobierzyce (woj. dolnośląskie) i Tarnowo Podgórne (woj. wielkopolskie).

W opinii twórcy rankingu prof. dr hab. Eugeniusza Sobczaka na dynamiczny rozwój gmin wiejskich oraz obszarów miejsko-wiejskich znaczący wpływ ma położenie blisko centrum lub rozwinięta turystyka. To w dużym stopniu zasługa samorządów. - Jeśli samorząd umie pozyskiwać inwestorów i kreować miejsca pracy, gmina może rozwijać się w sposób zrównoważony- argumentuje.

Wyniki rankingu przedstawiono podczas konferencji „Zrównoważony Rozwój Społeczno-Gospodarczy Jednostek Samorządu Terytorialnego”.

Źródło: http://tvn24bis.pl/z-kraju,74/najszybciej-rozwijajace-sie-gminy-ranking-politechniki-warszawskiej,787746.html
Zdjęcie: Fragment ekspozycji stoiska KN IChiP na Targach Konik 2017

Bo nie jest światło, by pod korcem stało.

Cyprian Kamil Norwid, Promethidion

Sekcja Komunikacji Społecznej