Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Rewolucja czy ewolucja? - Rektor Politechniki Warszawskiej o reformie szkolnictwa wyższego

Prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej oraz Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich o zmianach na uczelniach w związku z reformą systemu szkolnictwa wyższego.

Rozmowę z Rektorem Politechniki Warszawskiej prof. Janem Szmidtem na antenie Telewizji Polsat przeprowadzono w przeddzień inauguracji nowego roku akademickiego. Rektor Politechniki Warszawskiej został zapytany m.in. o to czy reforma szkolnictwa wyższego będzie miała wymiar rewolucyjny, czy ewolucyjny.

To będzie rewolucja, ale wprowadzana w sposób ewolucyjny. Przypomnę, że cała zmiana i nowa ustawa kończy, że tak powiem okres wdrażania dopiero w 2023 roku. A więc jest to rozłożone w czasie. Tak naprawdę szkolnictwo wyższe to jest taki specyficzny obszar, w którym nie da się niczego zrobić bardzo szybko.  Efekty będą za 10 lat, albo może i później, ale sam proces wdrażania musi być rozłożony na lata, bo przecież studenci, który rozpoczęli studia w określonym systemie, na określonych wydziałach, na określonych kierunkach, nie muszą się zgodzić podczas swoich studiów na to by zmienić nazwę kierunku, nazwę wydziału itd. To jest bardzo stabilny twór. W ogóle szkolnictwo i nauka, a w szczególności szkolnictwo wyższe to jest obszar bardzo zachowawczy, on nie znosi takich rewolucyjnych zmian. I ta zmiana, jest bardzo głęboka, ale rozłożona w czasie. Bardzo rozsądnie. (…).

Czy reformę szkolnictwa wyższego odczują studenci? Dla studenta zmieni się bardzo niewiele ponieważ obszar dydaktyki, obszar kształcenia, jest bardzo silnie chroniony. To znaczy ten proces będzie wchodził bardzo powoli. I tak naprawdę w sposób płynny. Dopiero od rekrutacji 2019/2020  zaproponujemy studentom nieco nowy układ kierunków, który wymusza ustawa i uważam, że dobrze jest to zrobione. I zaproponujemy studentom być może nieco inny układ organizacyjny - podkreślił Rektor Politechniki Warszawskiej.

Wywiad z Rektorem Politechniki Warszawskiej prof. Janem Szmidtem został wyemitowany na antenie telewizji Polsat w dniu 30 września 2018 r.

Źródło: TV Polsat, Nowy Dzień

Szczęśliwy, komu pośród życia skwaru,

bukiet przyjaźni nie zwiędnie
u boku.