Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Studencki satelita PW-Sat2 kończy misję

Studencki satelita PW-Sat2 kończy misję

Polski studencki satelita PW-Sat2 przetestował żagiel do deorbitacji, wykonał tysiące zdjęć, zgromadził mnóstwo danych. Na przełomie stycznia i lutego 2021 r. spłonie w atmosferze, kończąc misję. W 2023 r. na orbicie zastąpi go PW-Sat3, którego zadaniem będą testy napędu odrzutowego.

Satelita studentów Politechniki Warszawskiej wystartował z Kalifornii (USA) na początku grudnia 2018 r. Na orbitę wyniosła go rakieta Falcon 9 należąca do SpaceX. Głównym zadaniem satelity było testowanie technologii deorbitacji przy użyciu otwieranego żagla. Chodziło o poszukanie sposobu, który pozwoli na szybsze usunięcie nieczynnego już satelity z orbity i zmniejszy na niej liczbę tzw. kosmicznych śmieci.

Twórcy PW-Sat2 obliczają, że satelita spłonie w atmosferze na przełomie stycznia i lutego. Jednak dokładną datę będzie można wyznaczyć zaledwie kilka dni przed końcem misji.

Za kilka lat - w 2023 r. - na orbicie ma się znaleźć kolejny satelita studentów Politechniki Warszawskiej PW-Sat3. - Naszym głównym celem jest stworzenie napędu odrzutowego dla satelity, nad którym pracujemy, korzystając ze wsparcia Zakładu Silników Lotniczych na Politechnice Warszawskiej. Napęd ma posłużyć do wykonania szeregu manewrów orbitalnych - opisuje w rozmowie z PAP Marcin Pulik, koordynator projektu PW-Sat3.

Więcej o kończącej się misji PW-Sat2 i pracach nad PW-Sat3 w artykule opublikowanym przez serwis Nauka w Polsce pt. „Studencki satelita PW-Sat2 kończy misję; jego następca PW-Sat3 się do niej szykuje”.

Powiązane materiały:

PW-Sat2 na orbicie nie dłużej niż 840 dni
Dzięki PW-Sat2 kosmos bardziej dostępny
PW-Sat2 w kosmosie
PW-Sat2 otrzyma dofinansowanie z resortu nauki
PW-Sat2 coraz bliżej lotu w kosmos
PW-Sat2 opuścił Polskę

Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Zdjęcie: pw-sat.pl

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry