Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Sukces naukowców z Politechniki Warszawskiej na EXPO 2017 w Kazachstanie

Sukces naukowców z Politechniki Warszawskiej na EXPO 2017 w Kazachstanie

Nowatorski system wykorzystujący sztuczną inteligencję do optymalizacji spalania węgla w kotłach energetycznych, autorstwa naukowców z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW, był jednym z 13 wynalazków wyróżnionych na targach EXPO 2017.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji imprezy była „Energia przyszłości”. Innowacyjne rozwiązania zaprezentowały instytucje z całego świata, w tym jedna z Polski - z Politechniki Warszawskiej.

Naukowcy z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW do Astany pojechali z prezentacją systemu SILO, wykorzystującego sztuczną inteligencję do optymalizacji spalania węgla w kotłach energetycznych. Nad tym rozwiązaniem pracowali wspólnie z ekspertami z firmy Transition Technologies S.A. Celem naukowców było zwiększenie sprawności wytwarzania energii, przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji szkodliwych gazów. Projekt znalazł się w grupie 13 ze 130 najnowocześniejszych rozwiązań dotyczących energii z całego świata.

Sukces naukowców z Politechniki Warszawskiej został doceniony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. - Jestem dumny, jako prezydent Rzeczypospolitej, że także nasz polski projekt, że także polska myśl techniczna, nowoczesna myśl polskich naukowców, innowacyjna, tutaj znalazła swoje miejsce, a przede wszystkim została doceniona w tej perspektywie światowej - powiedział Prezydent w rozmowie z dziennikarzami. Dodał również, że technologia SILO jest już sprzedawana i funkcjonuje w kilku elektrowniach na świecie.

Międzynarodowa Wystawa Astana EXPO 2017 odbyła się w dniach 10 czerwca - 10 września br.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Zdjęcie: Pawilon wystawowy w Astanie, fot. expo2017astana.com

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW