Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Sukces naukowców z Politechniki Warszawskiej na EXPO 2017 w Kazachstanie

Sukces naukowców z Politechniki Warszawskiej na EXPO 2017 w Kazachstanie

Nowatorski system wykorzystujący sztuczną inteligencję do optymalizacji spalania węgla w kotłach energetycznych, autorstwa naukowców z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW, był jednym z 13 wynalazków wyróżnionych na targach EXPO 2017.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji imprezy była „Energia przyszłości”. Innowacyjne rozwiązania zaprezentowały instytucje z całego świata, w tym jedna z Polski - z Politechniki Warszawskiej.

Naukowcy z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW do Astany pojechali z prezentacją systemu SILO, wykorzystującego sztuczną inteligencję do optymalizacji spalania węgla w kotłach energetycznych. Nad tym rozwiązaniem pracowali wspólnie z ekspertami z firmy Transition Technologies S.A. Celem naukowców było zwiększenie sprawności wytwarzania energii, przy jednoczesnym zmniejszeniu emisji szkodliwych gazów. Projekt znalazł się w grupie 13 ze 130 najnowocześniejszych rozwiązań dotyczących energii z całego świata.

Sukces naukowców z Politechniki Warszawskiej został doceniony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. - Jestem dumny, jako prezydent Rzeczypospolitej, że także nasz polski projekt, że także polska myśl techniczna, nowoczesna myśl polskich naukowców, innowacyjna, tutaj znalazła swoje miejsce, a przede wszystkim została doceniona w tej perspektywie światowej - powiedział Prezydent w rozmowie z dziennikarzami. Dodał również, że technologia SILO jest już sprzedawana i funkcjonuje w kilku elektrowniach na świecie.

Międzynarodowa Wystawa Astana EXPO 2017 odbyła się w dniach 10 czerwca - 10 września br.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl
Zdjęcie: Pawilon wystawowy w Astanie, fot. expo2017astana.com

Na szczęście słońce rozlewając światło nie pyta ludzi,
czy sobie go życzą, bo rozdzieliliby się na stronnictwa,