Biuletyn PW / Przegląd prasowy / System pasywnej lokacji PET/PCL nagrodzony

System pasywnej lokacji PET/PCL nagrodzony

System pasywnej lokacji (SPL) PET/PCL, opracowany przez konsorcjum PIT-RADWAR SA (lider), Politechnikę Warszawską oraz AM Technologies Polska sp. z o.o., zwyciężył w konkursie Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności.

Konkurs na najlepsze projekty opisane w katalogu: Innowacje - Wdrożenia - Bezpieczeństwo - Obronność 2020 zorganizował portal-mundurowy.pl.

Wyzwaniem przy opracowaniu systemu pasywnej lokacji - SPL było połączenie dwóch metod detekcji działających w dotychczasowych rozwiązaniach oddzielnie. Cechą systemu SPL - PET/PCL jest skrytość jego działania, bowiem nie emituje on żadnego promieniowania w zakresie fal elektromagnetycznych. Projektanci zapewniają, że urządzenie jest w stanie wykryć również obiekty typu stealth (tzw. trudno wykrywalne), co związane jest z multistatycznością systemu i jego bardzo szerokim pasmem odbieranych sygnałów, zarówno w podsystemie PCL jak i PET.

Opracowany przez polskich naukowców i konstruktorów unikalny w świecie system pasywnej radiolokacji PET/PCL może być wykorzystany nie tylko na potrzeby resortu obrony np. w systemie przeciwlotniczej obrony rakietowej Wisła i Narew, ale również m.in. przy kontroli cywilnego ruchu lotniczego.

Więcej informacji o projekcie w artykule opublikowanym przez portal-mundurowy.pl pt. „System pasywnej lokacji PET/PCL zwyciężył w konkursie Innowacje dla Bezpieczeństwa i Obronności”.

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI