Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Ustawa o doktoratach wdrożeniowych z podpisem Prezydenta RP

Ustawa o doktoratach wdrożeniowych z podpisem Prezydenta RP

Prezydencki podpis umożliwi realizację programu, który od października bieżącego roku obejmie pięciuset doktorantów rozpoczynających studia. Pierwszy nabór planowany jest w połowie 2017 r. 

Ustawę podpisał 27 kwietnia 2017 r. Prezydent RP Andrzej Duda. W ustawie znalazł się też nowy tryb powoływania szefa Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych. Nowelę ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz niektórych innych ustaw przygotowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Jej przyjęcie bez poprawek rekomendowała senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu.

- Doktoraty wdrożeniowe ożywią współpracę między badaczami a otoczeniem społeczno-gospodarczym, usprawnią transfer wiedzy między nauką a biznesem, a także wykształcą nową generację naukowców - powiedział Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Każdego roku do programu „Doktorat wdrożeniowy” będzie mogło przystąpić pół tysiąca doktorantów. Pierwsi z nich studia rozpoczną już w październiku 2017 r.

Program ma ożywić współpracę i transfer wiedzy między środowiskiem naukowym a środowiskiem społeczno-gospodarczym. Uczestnik programu dostanie stypendium na realizację doktoratu w systemie dualnym, co oznacza, że będzie pracował nad rozprawą doktorską w jednostce naukowej (na uczelni lub w instytucie naukowo-badawczym z wysoką kategorią naukową: A lub A+), a jednocześnie będzie zatrudniony w podmiocie z otoczenia społeczno-gospodarczego. Celem pracy badawczej doktoranta ma być rozwiązanie konkretnego problemu pracodawcy, u którego jest zatrudniony.

Środki finansowe w ramach programu mają być przyznawane w drodze corocznego konkursu. Dzięki nim finansowane będzie nie tylko stypendium, ale i koszty wykorzystania infrastruktury badawczej.

W ustawie znalazł się też nowy tryb powoływania szefa Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych. Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów Naukowych (CK). Zgodnie z zapisami zawartymi w nowelizacji, szefa CK będzie powoływał - z grona jej członków - prezes Rady Ministrów. Dotychczas rola premiera w wyborze przewodniczącego była mniejsza: szef rządu wybierał przewodniczącego CK spośród dwójki kandydatów wytypowanych przez samą CK z grona jej członków.

Więcej informacji na stronie: Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Opracowano na podstawie: MNiSW oraz www.naukawpolsce.pap.pl

CYTAT TYGODNIA

"

 

Twoje życie będzie takie, jakim uczynią je Twoje myśli.

Marek Aureliusz

"

22
Cze

Walka o wolność i tożsamość narodową - wystawa

12:00 - 15:00

22
Cze

Friday@Five o bezpieczeństwie w biznesie

17:00 - 19:00

25
Cze

Systemy Logistyczne Teoria i Praktyka

09:00 - 27 Cze 12:30

24
Sie

Konferencja Pokazać - Przekazać

08:00 - 25 Sie 20:00

19
Wrz

Students' Science Conference

08:00 - 22 Wrz 20:00

7
Lis

V Forum Budowlane

08:00 - 8 Lis 20:00

22
Lis

Aqua - problemy inżynierii środowiska

08:00 - 20:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja Komunikacji Społecznej

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW