Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Wspólne badania nad materiałami wybuchowymi

Wspólne badania nad materiałami wybuchowymi

Specjaliści w zakresie materiałów wybuchowych połączą siły w badaniach nad bezpiecznym stosowaniem, transportem i przechowywaniem materiałów wybuchowych. Wśród nich znajdą się naukowcy z Politechniki Warszawskiej.

Współpracę naukową ułatwi reaktywowana właśnie Sekcja Materiałów Wysokoenergetycznych Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Badania będą prowadzić wspólnie naukowcy z Wojskowej Akademii Technicznej, Politechniki Warszawskiej, Instytutu Przemysłu Organicznego - Sieć Badawcza Łukasiewicz oraz Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia. Przewodniczącym sekcji został dr inż. Mateusz Szala z Wydziału Nowych Technologii i Chemii WAT.

Jak wyjaśnia dr inż. Szala, wojskowe uczelnie i instytuty opracowują i wdrażają nowe materiały wybuchowe głównie do celów wojskowych. Jednak poza doskonaleniem siły amunicji, naukowcy starają się opracować kompozycje bezpieczniejsze w stosowaniu dla własnych żołnierzy i sprzętu.

Politechnika Warszawska analizuje i prognozuje, ile czasu można bezpiecznie przechowywać materiał wybuchowy - wojskowy lub górniczy. Naukowcy wykonują np. badania tzw. przyspieszonego starzenia i dokonują potrzebnych obliczeń, aby określić czas przydatności do użycia materiału wybuchowego lub całej formy użytkowej.

Więcej w artykule opublikowanym przez serwis Nauka w Polsce pt. „Bombowa współpraca naukowa”.

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry