Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Wspomnienie o profesorze Janie Czochralskim

Wspomnienie o profesorze Janie Czochralskim

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości „Radio dla Ciebie” wyemitowało jubileuszową audycję z cyklu „Pan od Przyrody”. Sylwetkę inżyniera Jana Czochralskiego - polskiego chemika, jednego z ważniejszych naukowców Polski przybliżył słuchaczom prof. Mirosław Nader z Wydziału Transportu PW.

Był to słynny chemik, metaloznawca, metalurg, który osiągnął znaczącą pozycję w laboratoriach niemieckich. Był przewodniczącym Stowarzyszenia metalurgów niemieckich, to jak dla Polaka ogromne osiągnięcie. Jan Czochralski urodził się w Kcyni w Wielkopolsce, to nieduże miasteczko pomiędzy Bydgoszczą, a Poznaniem i zawsze czuł się Polakiem tak jak i jego rodzina. Natomiast po ukończeniu seminarium nauczycielskiego postanowił wyjechać z Kcyni i wrócić doń wtedy kiedy będzie kimś. I rzeczywiście tego dokonał - podkreślił profesor Mirosław Nader.

Audycja pt. „Pan od przyrody: historia hymnów, Bronisław Piłsudski i Jan Czochralski” Łukasza Badowskiego dostępna jest na stronie internetowej Radia dla Ciebie.

Źródło: Radio dla Ciebie

Szczęśliwy, komu pośród życia skwaru,

bukiet przyjaźni nie zwiędnie
u boku.