Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Wyjątkowy mikroskop optyczny opracowany na PW

Wyjątkowy mikroskop optyczny opracowany na PW

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej, wspierani przez ekspertów z University of Dundee w Wielkiej Brytanii i University of Technology Sydney w Australii, opracowali mikroskop optyczny, który pozwala na oglądanie struktur i komórek w nanoskopijnej skali, ukrytych pod innymi komórkami.

Pod mikroskopem będzie można oglądać nawet obiekty o średnicy 0,2 mikrometra, przykryte tkanką o grubości równej 80 mikrometrów (0,08 milimetra). A to oznacza, że badany obiekt może być ponad 400 razy mniejszy niż grubość tkanki, która go przykrywa. To tak, jakby księżniczka była w stanie dojrzeć ziarnko grochu stojąc na czubku stosu pierzyn i materaców.

- Możliwe jednak, że za jakiś czas ktoś nas wyprzedzi i pokaże, jak oglądać próbki jeszcze mniejsze i na jeszcze większych głębokościach. Dlatego tak ważne jest odpowiednie finansowanie badań naukowych, aby wciąż być liczącym się graczem w tym wyścigu - mówi dr inż. Piotr Zdańkowski z Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej, członek zespołu pracującego nad mikroskopem.

Więcej informacji o mikroskopie w artykule opublikowanym przez serwis Nauka w Polsce pt. „Wiadomo, jak przejrzeć mikroskopem optycznym przez pierzynkę tkanki”.

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa