Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Wykształcić elity przyszłości

Wykształcić elity przyszłości

Jakie kompetencje i cechy osobowości powinni posiadać inżynierowie, by móc realizować wyznania, które dopiero się pojawią? O „elitach przyszłości” dla Przeglądu Technicznego prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej, Przewodniczący KRASP.

Bez oddania odpowiedzialności za stan spraw państwowych inżynierom, Polska będzie nadal odbijać się od ściany do ściany coraz bardziej egzotycznych i nierealnych pomysłów w energetyce, transporcie, obronności i innych kluczowych dziedzinach - podkreślił prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej.

Rozwój technologii cyfrowych, połączony ze zwiększeniem mocy obliczeniowych i pojemnością pamięci o całe rzędy wielkości oraz z niezwykłą szybkości przesyłania danych w inteligentnych sieciach kolejnych generacji 4G, 5G i zwiastunów 6G, w ciągu kilku lat wyzwoliły gigantyczny rozwój Sztucznej Inteligencji (SI, Artificial Intelligence - AI). Inżynier przyszłości powinien szczególnie dobrze być przygotowany do używania przyszłych narzędzi cyfrowego świata, a także generować własne, nowatorskie metody. Inżynier już dzisiaj musi rozumieć i potrafić podjąć dyskusję z tymi, którzy opisują otaczającą nas przyrodę, znając potrzeby naszej zbiorowej społeczności, ale także zindywidualizowane oczekiwania, zaś w najbliższej (5-10 lat) i dalszej przyszłości będzie to już zdecydowana konieczność -podkreślił Rektor Politechniki Warszawskiej.

Więcej o kształceniu przyszłych inżynierów w artykule Przeglądu Technicznego pt. „Elity przyszłości”.

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI