Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Wynalazek, który odbuduje kości

Wynalazek, który odbuduje kości

Naukowcy z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej opracowali substytut kości, który pomoże w powrocie do zdrowia osobom z ubytkami tkanki kostnej. W przeciwieństwie do innych implantów drukowanych w 3D, jest on elastyczny i łatwiejszy do zastosowania na sali operacyjnej.

Substytuty kości tzw. implanty pomagają w powrocie do sprawności osobom z ubytkami tkanki kostnej. Umieszczone w tkance skłaniają organizm do samodzielnego odbudowania kości. Wynalazek z Politechniki Warszawskiej to mała, lekka gąbeczka stanowiąca rusztowanie pomagające w ich odbudowie.

Drukowane w technologii 3D implanty muszą być przygotowane przed przystąpieniem do operacji, nie ma więc możliwości dopasowania ich rozmiaru podczas zabiegu. Implant z Politechniki Warszawskiej jest inny - elastyczny. Można go również nasączyć np. składnikami biologicznymi. „Materiał zrobiony jest z polimeru na bazie kwasu mlekowego, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Implant po pewnym czasie powinien się w tym organizmie rozłożyć" - tłumaczyła PAP Nauka w Polsce dr Agnieszka Gadomska-Gajadhur z Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej.

Więcej o substytucie, który pomoże odbudować kości w artykule PAP Nauka w Polsce pt. „Wynalazek z PW pomoże odbudować kości”

Projekt pt. „Sposób wytwarzania dynamicznego substytutu kości gąbczastej wraz z powiązanymi rozwiązaniami” został wyróżniony w IX edycji Ogólnopolskiego konkursu „Student-Wynalazca", którego organizatorem była Politechnika Świętokrzyska.

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, Katarzyna Florencka
Zdjęcie: implant polilaktydowy nasączony osoczem. Fot. Monika Budnicka

 

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI