Biuletyn PW / Przegląd prasowy / Wywiad z Rektorem PW

Wywiad z Rektorem PW

Dziennik Gazeta Prawna przeprowadził wywiad z prof. Janem Szmidtem, Rektorem Politechniki Warszawskiej. Głównym tematem rozmowy była współpraca uczelni z przedsiębiorstwami oraz kluczowe projekty realizowane przez PW. 

W rozmowie z gazetą prof. Jan Szmidt zaznaczył, że tylko współpraca z firmami może zagwarantować, że uczelniane laboratoria nie będą za kilka lat świeciły pustkami. Przybliżył również czytelnikom realizację czterech ważnych projektów (Warszawska Przestrzeń Technologiczna – Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii, budowa skrzydła Wydziału Transportu, rozbudowa Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, budowa Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii – CEZAMAT).

Rektor Politechniki Warszawskiej opisał, jakie zadania będzie miało przed sobą Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii. Wśród nich wymienił przygotowywanie rozwiązań dla gospodarki oraz wytwarzanie nowoczesnych technologii na potrzeby energetyki jądrowej oraz wydobycia gazu z łupków. CEZAMAT to także prace nad technologiami związanymi z automatyką, sensoryką, robotyką, bioinżynierią i technologiami kosmicznymi.

W wywiadzie prof. Jan Szmidt poinformował, że w tym roku podpisał w imieniu uczelni umowy partnerskie z kilkunastoma firmami. Wśród koncernów, z którymi współpracuje Politechnika Warszawska wymienił takie firmy jak: Orange, France Telecom, czy Siemens.

Rektor PW odniósł się również do projektu zaproponowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zgodnie z którym naukowcom przyznawanoby prawa majątkowe do wynalazków. - W obecnym kształcie projekt jest nieprzemyślany i może przynieść więcej szkód niż dobrego. Choć cel jest szczytny. Pani minister chce zmotywować naukowców, by zabiegali o implementacje swoich prac, bo dzięki temu będą mieli korzyści finansowe. I bezsprzecznie powinni mieć. Ale nie kosztem uczelni i innych badaczy. Przecież naukowiec, który przez uwłaszczenie zostanie właścicielem technologii, pracował nad nią w laboratorium i na aparaturze uczelni, często nie płacąc za to. Pracował nie sam, ale z zespołem. Będzie właścicielem czegoś, do czego w dużej części nie tylko on ma prawa. To złożony system i delikatna materia – powiedział prof. Jan Szmidt na łamach Dziennika Gazety Prawnej.

Źródło – Beata Tomaszkiewicz: Wielki biznes to partner nauki, Dziennik Gazeta Prawna, 14 października 2013 r.

CYTAT TYGODNIA

"

Ważniejsze od robienia wszystkiego tak jak trzeba,
jest robienie tego co trzeba

Peter Drucker

"

25
Mar

Warszawskie Dni Informatyki 2022

09:00 - 26 Mar 18:00

4
Kwi

10. edycja European Young Engineers Conference

09:00 - 18:00

25
Kwi

XIV Europejski Kongres Gospodarczy

00:00 - 27 Kwi 00:00

9
Maj

Microwave and Radar Week 2022

00:00 - 11 Maj 00:00

17
Maj

Inżynieria Ruchu Lotniczego 2022

10:00 - 18 Maj 14:00

27
Wrz

TRIZ Future 2022

08:00 - 29 Wrz 19:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI