Biuletyn PW / Publikacje

Publikacje

Współczesna architektura proekologiczna

Publikacja dedykowana rozwiązaniom proekologicznym stosowanym we współczesnej architekturze. W sposób usystematyzowany i przystępny przedstawia problematykę związaną z oddziaływaniem proekologicznych rozwiązań na architekturę.

Innowacje na rynkach finansowych

W monografii podjęto tematykę obejmującą zarówno kwestie teoretyczne, jak i praktyczne. Abstrahowano od odniesień ogólnych do spraw krajowych, ponieważ rynek finansowy ma charakter globalny, generuje globalne wyzwania i odpowiedzi.

Zrozumieć głębokie uczenie

Publikacja pokazuje, jak od zera budować sieci neuronowe głębokiego uczenia. Autor w przejrzystym stylu prezentuje naukę, pozwalając zrozumieć każdy szczegół nauczania sieci neuronowych.  

Kod kreatywności. Sztuka i innowacje w epoce sztucznej inteligencji

W „Kodzie kreatywności” Marcus du Sautoy bada naturę kreatywności, a także dostarcza niezbędnego przewodnika po algorytmach oraz rządzących nimi matematycznych regułach.

Pojazdy autonomiczne i systemy transportu autonomicznego

Publikacja na temat pojazdów autonomicznych i systemów transportu autonomicznego. Autorzy, wykładowcy Politechniki Warszawskiej, a zarazem międzynarodowi konsultanci, przedstawiają tę tematykę w sposób ciekawy, poparty ilustracjami i przykładami.

Niezbędnik Akademicki

Wydawnictwo Naukowe PWN zachęca do pobierania nowego „Niezbędnika Akademickiego”, bezpłatnego czasopisma dla naukowców, dydaktyków i doktorantów.

Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?

Książka „Statystycznie rzecz biorąc” autorstwa Janiny Bąk udowadnia, że statystyka potrafi zmierzyć wszystko i - wbrew pozorom - przydaje się do wszystkiego.

Człowiek na rozdrożu. Sztuczna inteligencja - 25 punktów widzenia

Zbiór esejów wprowadzających w krajobraz kluczowych problemów związanych z AI. Autorami są wybitni informatycy, robotycy, fizycy, ale również osoby związane z kulturą, filozofią i psychologią. 

Koronawirus. Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby się zabezpieczyć

W jaki sposób można się zarazić koronawirusem? Jak się uchronić przed infekcją? Jakie są pierwsze objawy choroby? Na te i inne pytania dotyczące koronawirusa odpowiada dr nauk medycznych Ewa Krawczyk. 

Genialne umysły

Melissa Schilling, jedna z wiodących światowych badaczek innowacji, na przykładzie ośmiu wybitnych postaci - Alberta Einsteina, Benjamina Franklina, Elona Muska, Deana Kamena, Nikoli Tesli, Marii Skłodowskiej-Curie, Thomasa Edisona i Steve'a Jobsa - pokazuje, że aby stać się seryjnym innowatorem, potrzeba przede wszystkim... szczypty szaleństwa.

Sieci neuronowe do przetwarzania informacji

„Sieci neuronowe do przetwarzania informacji” to oryginalne ujęcie najnowszych osiągnięć w dziedzinie sztucznych sieci neuronowych oraz ich zastosowań. 

Jak myślą inteligentne maszyny

Publikacja przedstawia przegląd przełomowych odkryć w obszarze sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, które uczyniły dzisiejsze maszyny tak inteligentnymi.

Aparycje architektury oblicza otoczenia

Publikacja to nie tylko autorsko pogrupowane w specjalne rozdziały reprodukcje prac malarskich i grafik Profesora Karczmarzyka, ale również eseje wprowadzające o zmiennym charakterze. 

Wprowadzenie do teorii obliczeń

Wprowadzenie do teorii obliczeń to publikacja dotycząca podstaw informatyki, a w szczególności możliwości obliczeniowych współczesnych komputerów. Polecana szczególnie studentom informatyki.

Internet rzeczy

Pierwsza z cyklu publikacji Real IT World omawiających aktualne i ważne zagadnienia, nowe trendy, praktyczne case study, najważniejsze problemy i innowacje w świecie IT. Numer poświęcony jest najważniejszym zagadnieniom związanym z Internetem Rzeczy.

30 lat transformacji szkolnictwa wyższego

„Transformacja Akademickiego Szkolnictwa Wyższego w Polsce w okresie 30-lecia: 1989–2019” to monografia, która jest efektem konferencji o tym samym tytule, zorganizowanej w PW w październiku 2019 r. przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich, we współpracy z Politechniką Warszawską i Fundacją Rektorów Polskich.

Warszawa przestrzenią badań i rozwoju

W ramach współpracy miasta stołecznego Warszawy i Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej zostało przygotowane opracowanie promujące warszawskie jednostki naukowe.

Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii

Jak korzystać z najnowszych aplikacji, by służyły naszemu dobru i nie były źródłem frustracji ani lęku? Publikacja szwedzkiego psychiatry i autora wieloletnich badań nad internetem odkrywa tajemnice działania mózgu w zderzeniu z nowymi technologiami i daje konkretne wskazówki.

BigData w przemyśle

Publikacja dotycząca Big Data przedstawia zastosowanie tego narzędzia analitycznego w przemyśle. Prezentuje rozwiązania, które  będą szerzej stosowane w coraz większej liczbie firm z różnych gałęzi gospodarki, również w przemyśle. 

Witamy we Wszechświecie. Podróż astrofizyczna

Trzej czołowi współcześni astrofizycy proponują fascynującą wyprawę w kosmos - od planet, gwiazd i galaktyk, po czarne dziury, tunele czasoprzestrzenne i podróże w czasie.

CYTAT TYGODNIA

"

 

Milczenie - przyjaciel, który nigdy nie zdradza

Konfucjusz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW

Logo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego