Biuletyn PW / Publikacje

Publikacje

Współczesna architektura proekologiczna

Publikacja dedykowana rozwiązaniom proekologicznym stosowanym we współczesnej architekturze. W sposób usystematyzowany i przystępny przedstawia problematykę związaną z oddziaływaniem proekologicznych rozwiązań na architekturę.

Innowacje na rynkach finansowych

W monografii podjęto tematykę obejmującą zarówno kwestie teoretyczne, jak i praktyczne. Abstrahowano od odniesień ogólnych do spraw krajowych, ponieważ rynek finansowy ma charakter globalny, generuje globalne wyzwania i odpowiedzi.

Zrozumieć głębokie uczenie

Publikacja pokazuje, jak od zera budować sieci neuronowe głębokiego uczenia. Autor w przejrzystym stylu prezentuje naukę, pozwalając zrozumieć każdy szczegół nauczania sieci neuronowych.  

Kod kreatywności. Sztuka i innowacje w epoce sztucznej inteligencji

W „Kodzie kreatywności” Marcus du Sautoy bada naturę kreatywności, a także dostarcza niezbędnego przewodnika po algorytmach oraz rządzących nimi matematycznych regułach.

Pojazdy autonomiczne i systemy transportu autonomicznego

Publikacja na temat pojazdów autonomicznych i systemów transportu autonomicznego. Autorzy, wykładowcy Politechniki Warszawskiej, a zarazem międzynarodowi konsultanci, przedstawiają tę tematykę w sposób ciekawy, poparty ilustracjami i przykładami.

Niezbędnik Akademicki

Wydawnictwo Naukowe PWN zachęca do pobierania nowego „Niezbędnika Akademickiego”, bezpłatnego czasopisma dla naukowców, dydaktyków i doktorantów.

Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?

Książka „Statystycznie rzecz biorąc” autorstwa Janiny Bąk udowadnia, że statystyka potrafi zmierzyć wszystko i - wbrew pozorom - przydaje się do wszystkiego.

Człowiek na rozdrożu. Sztuczna inteligencja - 25 punktów widzenia

Zbiór esejów wprowadzających w krajobraz kluczowych problemów związanych z AI. Autorami są wybitni informatycy, robotycy, fizycy, ale również osoby związane z kulturą, filozofią i psychologią. 

Koronawirus. Wszystko, co musisz wiedzieć, żeby się zabezpieczyć

W jaki sposób można się zarazić koronawirusem? Jak się uchronić przed infekcją? Jakie są pierwsze objawy choroby? Na te i inne pytania dotyczące koronawirusa odpowiada dr nauk medycznych Ewa Krawczyk. 

Genialne umysły

Melissa Schilling, jedna z wiodących światowych badaczek innowacji, na przykładzie ośmiu wybitnych postaci - Alberta Einsteina, Benjamina Franklina, Elona Muska, Deana Kamena, Nikoli Tesli, Marii Skłodowskiej-Curie, Thomasa Edisona i Steve'a Jobsa - pokazuje, że aby stać się seryjnym innowatorem, potrzeba przede wszystkim... szczypty szaleństwa.

Sieci neuronowe do przetwarzania informacji

„Sieci neuronowe do przetwarzania informacji” to oryginalne ujęcie najnowszych osiągnięć w dziedzinie sztucznych sieci neuronowych oraz ich zastosowań. 

Jak myślą inteligentne maszyny

Publikacja przedstawia przegląd przełomowych odkryć w obszarze sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, które uczyniły dzisiejsze maszyny tak inteligentnymi.

Aparycje architektury oblicza otoczenia

Publikacja to nie tylko autorsko pogrupowane w specjalne rozdziały reprodukcje prac malarskich i grafik Profesora Karczmarzyka, ale również eseje wprowadzające o zmiennym charakterze. 

Wprowadzenie do teorii obliczeń

Wprowadzenie do teorii obliczeń to publikacja dotycząca podstaw informatyki, a w szczególności możliwości obliczeniowych współczesnych komputerów. Polecana szczególnie studentom informatyki.

Internet rzeczy

Pierwsza z cyklu publikacji Real IT World omawiających aktualne i ważne zagadnienia, nowe trendy, praktyczne case study, najważniejsze problemy i innowacje w świecie IT. Numer poświęcony jest najważniejszym zagadnieniom związanym z Internetem Rzeczy.

30 lat transformacji szkolnictwa wyższego

„Transformacja Akademickiego Szkolnictwa Wyższego w Polsce w okresie 30-lecia: 1989–2019” to monografia, która jest efektem konferencji o tym samym tytule, zorganizowanej w PW w październiku 2019 r. przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich, we współpracy z Politechniką Warszawską i Fundacją Rektorów Polskich.

Warszawa przestrzenią badań i rozwoju

W ramach współpracy miasta stołecznego Warszawy i Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej zostało przygotowane opracowanie promujące warszawskie jednostki naukowe.

Wyloguj swój mózg. Jak zadbać o swój mózg w dobie nowych technologii

Jak korzystać z najnowszych aplikacji, by służyły naszemu dobru i nie były źródłem frustracji ani lęku? Publikacja szwedzkiego psychiatry i autora wieloletnich badań nad internetem odkrywa tajemnice działania mózgu w zderzeniu z nowymi technologiami i daje konkretne wskazówki.

BigData w przemyśle

Publikacja dotycząca Big Data przedstawia zastosowanie tego narzędzia analitycznego w przemyśle. Prezentuje rozwiązania, które  będą szerzej stosowane w coraz większej liczbie firm z różnych gałęzi gospodarki, również w przemyśle. 

Witamy we Wszechświecie. Podróż astrofizyczna

Trzej czołowi współcześni astrofizycy proponują fascynującą wyprawę w kosmos - od planet, gwiazd i galaktyk, po czarne dziury, tunele czasoprzestrzenne i podróże w czasie.

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI