Biuletyn PW / Publikacje / Krótka podróż w głąb matematyki

Krótka podróż w głąb matematyki

Przed nami Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, postrzeganej jako matematyczny elementarz i niezbędna podstawa. W ten właśnie obszar, najważniejszych zagadnień matematyki, zabiera czytelników Dawid Acheson.

Publikacja przybliża klasyczne zagadnienia matematyczne w sposób zrozumiały, zabawowy, wręcz zaskakujący. Stara się wyjaśnić czym naprawdę zajmuje się matematyka, dzieli się z czytelnikiem jej magią i pięknem. Matematyka przedstawiona jest jako gra i przygoda niezależnie od tego czy mowa jest o matematyce elementarnej, czy bardziej zaawansowanej.

Autor omawia klasyczne zagadnienia matematyki, łącząc je w całość, jednocześnie niewprowadzając żadnych założeń. Tytuł książki nawiązuje do prostej arytmetycznej sztuczki na liczbach, z którą autor zetknął się jako 10-letni chłopiec - „pozornie różne sumy” zawsze dają wynik „1089”. Oprócz wyjaśnień samych zagadnień matematycznych, autor zwraca uwagę na potrzebę dowodzenia twierdzeń.

Książka składa się z krótkich 16 rozdziałów opatrzonych osobistą narracją. Każdy rozdział dotyczy konkretnych „zagadnień” matematyki przedstawionych w pewnym zarysie historycznym, jest on pełen zagadek, niespodziewanych połączeń, bardzo starannie dopracowany, wzbogacony szatą graficzną wykonaną przez światowej sławy ilustratorów. Napisana przez matematyka, adresowana szczególnie do osób, które lubią przygody, gry, niespodzianki i zagadki matematyczne.

Powiązany materiał:
Kto wymyślił tabliczkę mnożenia?

CYTAT TYGODNIA

"

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI