Biuletyn PW / Publikacje / Moda, wiara i fantazja w nowej fizyce Wszechświata

Moda, wiara i fantazja w nowej fizyce Wszechświata

Czy przywiązanie do procedur mechaniki kwantowej prowadzi do postępu nauki, czy może wprowadza w błąd? Jeden z czołowych współczesnych fizyków,  próbuje rozstrzygnąć, czy moda, wiara lub spekulacje mają udział w procesie poznawania Wszechświata.

Publikacja powstała na podstawie trzech wykładów, które profesor Roger Penrose, światowej sławy fizyk i matematyk, wygłosił w 2003 r. na Uniwersytecie Princeton.  Autor przygląda się roli, jaką w badaniu nauki odgrywają moda, wiara i fantazja. Na przykładzie teorii strun, kosmologii i mechaniki kwantowej opowiada o inspirującej, ale i czasem wiążącej ręce roli tych czynników na współczesnym froncie badań nad głęboką strukturą świata. Przedstawia własne poglądy przekonując o tym, że istnieją alternatywne ścieżki, którymi należy podążać przy rozwiązywaniu problemów teoretycznych.

Sir Roger Penrose jest profesorem Uniwersytetu w Oxfordzie, a także członkiem zagranicznym Polskiej Akademii Nauk. Znany jest przede wszystkim z udowodnienia twierdzeń o osobliwościach w ogólnej teorii względności. Autor wielu artykułów naukowych i bestsellerowych książek, m.in. „Nowy umysł cesarza”, „Droga do rzeczywistości” czy „Cykle czasu”. Laureat licznych nagród, w tym Nagrody Wolfa i Medalu Alberta Einsteina.

Opracowanie dostępne jest w Bibliotece Głównej.

Roger Penrose, Moda, wiara i fantazja w nowej fizyce Wszechświata, Kraków 2017, Wydawnictwo: Copernicus Center Press

Kogo szczęście wyniesie, niech się upaść boi.

Mikołaj Rej

Wystawa akwareli Ewy Anny Wasiutyńskiej

Międzynarodowa Wystawa Wynalazków IWIS 2018

09:00 - 17 Paź 16:00