Biuletyn PW / Publikacje / Mozaika warszawska

Mozaika warszawska

Książka stanowi fascynujący przegląd plastyki w architekturze powojennej Warszawy. Licząca 416 stron pozycja zawiera zbiór malowniczych fotografii, które dodają rumieńców minionej epoce.

"Mozaika warszawska" to autorski wybór istniejących jeszcze śladów kultury materialnej Polski Ludowej z jej artystycznymi modami, upadkami, nadziejami, nierzadko kompromisami i śladami zbiurokratyzowanej, często absurdalnej peerelowskiej rzeczywistości. Jednak przede wszystkim jest pięknie sfotografowanym i szczegółowo udokumentowanym przewodnikiem po dziełach plastycznych powstałych w Warszawie w latach 1945–1989.

Mijamy je na dworcach, w sklepach, hotelach, bankach, na ulicach, w szkołach, obok budynków dawnych fabryk. Tak bardzo zrosły się z miastem, że dla warszawiaków są oczywistym elementem codzienności. Jednak ta naturalna obecność w przestrzeni stolicy mozaik, fresków, płaskorzeźb, sgraffitów, panneau, polichromii czy gobelinów – dzieł wybitnych powojennych artystów takich jak Wojciech Fangor, Bohdan Pniewski czy Hanna i Gabriel Rechowiczowie – niesie za sobą niebezpieczeństwo ich zniknięcia. Zarówno fizycznego (wyburzanie budynków, remonty wnętrz, nieodwracalne działanie warunków atmosferycznych), jak i wizualnego, pod warstwami reklam, płyt gipsowo-kartonowych, farby…

Paweł Giergoń - historyk sztuki, fotograf, twórca i redaktor serwisu sztuka.net, badacz i dokumentalista architektury, rzeźby i plastyki architektonicznej w Warszawie czasów PRL-U.

Paweł Giergoń, Mozaika warszawska. Przewodnik po plastyce w architekturze stolicy 1945-1989, Warszawa 2014, Muzeum Powstania Warszawskiego

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW