Biuletyn PW / Publikacje / Poradnik dotyczący bezpieczeństwa systemów informacyjnych

Poradnik dotyczący bezpieczeństwa systemów informacyjnych

„Bezpieczeństwo systemów informacyjnych. Praktyczny przewodnik zgodny z normami polskimi i międzynarodowymi” to książka wyróżniona w tym roku Nagrodą Rektora Politechniki Warszawskiej.

Autorami tej publikacji są Franciszek Wołowski z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Janusz Zawiła-Niedźwiecki z Wydziału Zarządzania PW. Przewodnik pokazuje jak interpretować kwestie bezpieczeństwa systemów informacyjnych, jakimi standardami się posługiwać, do jakich wzorców dobrych praktyk sięgać i z jakim środowiskiem specjalistów się konsultować.

Książka skierowana jest przede wszystkim do administratorów bezpieczeństwa systemów informacyjnych, ale także do szeroko rozumianej kadry kierowniczej organizacji, od których zależy faktyczne bezpieczeństwo.

- Przygotowaliśmy ten poradnik kierując się własnym doświadczeniem - a zajmujemy się tymi zagadnieniami od ponad 20 lat - i obserwacjami czynionymi przy okazji licznych spotkań zawodowych, w których uczestniczymy. Ma on być odpowiedzią na specyfikę wyzwań, które stawiają po części coraz częściej przepisy, a w dużej mierze wykształcone przez kilkanaście lat wzorce dobrych praktyk, w tym normy – międzynarodowe i krajowe. Ustawiają one na dającym się określić, niekiedy bardzo wysokim, poziomie poprzeczkę wymagań, jakie muszą być spełniane przez poszczególne organizacje. Co ciekawe, dotyczą one zagadnień z wielu obszarów i aspektów prowadzenia biznesu, w tym prawa i kilku dyscyplin techniki. Oznacza to, że nie jest możliwe, aby osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo informacji i systemów, w jakich są one przetwarzane, mogły być specjalistami w każdej z nich. A mimo tego, że nie są specjalistami od wszystkiego, to muszą sprostać stawianym im zadaniom. To dlatego w tej dziedzinie tak wielkie znaczenie mają standardy dobrych praktyk - napisali we wstępie autorzy książki „Bezpieczeństwo systemów informacyjnych. Praktyczny przewodnik zgodny z normami polskimi i międzynarodowymi”.

Tradycja nie jest ucieczką w przeszłość, nigdy nie była ucieczką.
Przede wszystkim jest to bardzo ciężkie zdobywanie

Zbigniew Herbert

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa