Biuletyn PW / Publikacje / Poradnik dotyczący bezpieczeństwa systemów informacyjnych

Poradnik dotyczący bezpieczeństwa systemów informacyjnych

„Bezpieczeństwo systemów informacyjnych. Praktyczny przewodnik zgodny z normami polskimi i międzynarodowymi” to książka wyróżniona w tym roku Nagrodą Rektora Politechniki Warszawskiej. 

Autorami tej publikacji są Franciszek Wołowski z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych oraz Janusz Zawiła-Niedźwiecki z Wydziału Zarządzania PW. Przewodnik pokazuje jak interpretować kwestie bezpieczeństwa systemów informacyjnych, jakimi standardami się posługiwać, do jakich wzorców dobrych praktyk sięgać i z jakim środowiskiem specjalistów się konsultować.

Książka skierowana jest przede wszystkim do administratorów bezpieczeństwa systemów informacyjnych, ale także do szeroko rozumianej kadry kierowniczej organizacji, od których zależy faktyczne bezpieczeństwo.

- Przygotowaliśmy ten poradnik kierując się własnym doświadczeniem - a zajmujemy się tymi zagadnieniami od ponad 20 lat - i obserwacjami czynionymi przy okazji licznych spotkań zawodowych, w których uczestniczymy. Ma on być odpowiedzią na specyfikę wyzwań, które stawiają po części coraz częściej przepisy, a w dużej mierze wykształcone przez kilkanaście lat wzorce dobrych praktyk, w tym normy – międzynarodowe i krajowe. Ustawiają one na dającym się określić, niekiedy bardzo wysokim, poziomie poprzeczkę wymagań, jakie muszą być spełniane przez poszczególne organizacje. Co ciekawe, dotyczą one zagadnień z wielu obszarów i aspektów prowadzenia biznesu, w tym prawa i kilku dyscyplin techniki. Oznacza to, że nie jest możliwe, aby osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo informacji i systemów, w jakich są one przetwarzane, mogły być specjalistami w każdej z nich. A mimo tego, że nie są specjalistami od wszystkiego, to muszą sprostać stawianym im zadaniom. To dlatego w tej dziedzinie tak wielkie znaczenie mają standardy dobrych praktyk - napisali we wstępie autorzy książki „Bezpieczeństwo systemów informacyjnych. Praktyczny przewodnik zgodny z normami polskimi i międzynarodowymi”.

CYTAT TYGODNIA

"

Ważniejsze od robienia wszystkiego tak jak trzeba,
jest robienie tego co trzeba

Peter Drucker

"

25
Mar

Warszawskie Dni Informatyki 2022

09:00 - 26 Mar 18:00

4
Kwi

10. edycja European Young Engineers Conference

09:00 - 18:00

25
Kwi

XIV Europejski Kongres Gospodarczy

00:00 - 27 Kwi 00:00

9
Maj

Microwave and Radar Week 2022

00:00 - 11 Maj 00:00

17
Maj

Inżynieria Ruchu Lotniczego 2022

10:00 - 18 Maj 14:00

27
Wrz

TRIZ Future 2022

08:00 - 29 Wrz 19:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI