Biuletyn PW / Publikacje / Praktyczne uczenie maszynowe

Praktyczne uczenie maszynowe

Publikacja wyróżniona w Konkursie PTI - Informatyczna Książka Roku 2020. Zawiera informacje umożliwiające opanowanie umiejętności potrzebnych do samodzielnego tworzenia systemów uczenia maszynowego.

Ostatnia dekada to czas bezprecedensowego rozwoju sztucznej inteligencji. Rozwój ten ogranicza niewystarczająca liczba specjalistów, łączących znajomość modelowania danych (przygotowania danych i zasad działania algorytmów uczenia maszynowego) ze znajomością języków analizy danych, takich jak SQL, R czy Python. Inżynieria danych (ang. data science) to interdyscyplinarna wiedza, której opanowanie wymaga znajomości algebry, geometrii, statystyki, rachunku prawdopodobieństwa i algorytmiki, uzupełnionej o praktyczną umiejętność programowania. Sztuczna inteligencja jest przedmiotem intensywnych badań naukowych i samo śledzenie postępów w tej dziedzinie wiąże się z regularnym (codziennym) dokształcaniem.

Publikacja łączy w sobie teorię z praktyką. Adresowana jest do wszystkich, którzy chcieliby poznać lub udoskonalić m.in. praktyczną znajomość statystki i umiejętność wizualizacji danych niezbędnej do oceny jakości danych, praktyczną znajomość języka SQL, R lub Python niezbędnej do uporządkowania, wstępnego przygotowania i wzbogacenia danych. Zarówno studenci kierunków informatycznych, jak również analitycy, programiści, administratorzy baz danych oraz statystycy znajdą w niej informacje, które pozwolą im opanować praktyczne umiejętności potrzebne do samodzielnego tworzenia systemów uczenia maszynowego.

Każdy przykład jest okazją do wyjaśnienia określonych zagadnień, zaczynając od narzędzi, przez podstawy uczenia maszynowego, sposoby oceny jakości danych i ich przygotowania do dalszej analizy, zasady tworzenia modeli uczenia maszynowego i ich optymalizacji, po wskazówki dotyczące wdrożenia gotowych modeli do produkcji. 

Książka otrzymała główną nagrodę w konkursie na „Najlepszą Polską Książkę Informatyczną” Polskiego Towarzystwa Informatycznego w kategorii podręczników i książek popularnonaukowych.

Publikacja jest dostępna w Bibliotece Politechniki Warszawskiej.

Marcin Szeliga, Praktyczne uczenie maszynowe, Warszawa 2019, Wydawnictwo Naukowe PWN

CYTAT TYGODNIA

"

 

Początek jest najważniejszą częścią pracy

Platon

"

31
Lip

Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego

16:30 - 1 Sie 18:00

3
Wrz

Warsaw Spacetime Conference

00:00 - 4 Wrz 00:00

16
Paź

Nadzwyczajny Zjazd Fizyków Polskich

00:00 - 18 Paź 00:00

20
Paź

Inżynieria Ruchu Lotniczego 2020

10:00 - 21 Paź 13:00

23
Paź

Forum Inżynierów Przyszłości

00:00 - 25 Paź 00:00

29
Paź

Targi CSR

09:00 - 17:00

17
Lis

Konferencja naukowa DEMIST’20

09:30 - 16:00

2
Lip

Forum Budowlane 2021

00:00 - 3 Lip 00:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW

Logo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego