Biuletyn PW / Publikacje / Wstęp do fizyki ciała stałego

Wstęp do fizyki ciała stałego

Celem publikacji jest zapoznanie studentów z podstawowymi pojęciami fizyki ciała stałego oraz wsparcie ich w uzyskaniu tzw. intuicji fizycznej, niezbędnej wszystkim studentom Wydziału Fizyki.

W książce pominięto niektóre tradycyjne zagadnienia fizyki ciała stałego, w miejsce których opisano mniej popularne tematy szczególnie istotne dla rozwoju współczesnej fizyki. Omówione zostały zagadnienia takie jak: krystalografia i rozmaite symetrie, fizyka defektów w kryształach oraz fizyka ciał amorficznych, które przez długie lata nie były zaliczane do ciał stałych.

Stosunkowo dużo miejsca poświęcono również nowym zagadnieniom, takim jak: przewodniki superjonowe, materiały interkalowane, fullereny i fulleryty, kwazikryształy i nanomateriały.

Drugie wydanie zostało uzupełnione o informacje dotyczące m.in. nanorurek i grafenu.

Opracowanie dostępne jest w księgarni Oficyny Wydawniczej Politechniki Warszawskiej oraz Bibliotece Głównej

Jerzy E. Garbarczyk, Wstęp do fizyki ciała stałego, Wyd. II, Warszawa 2017, OW PW

Sumienie to tysiąc świadków

Conscientia mille testes