Biuletyn PW / Publikacje / Zarządzanie gospodarką finansową zakładów ubezpieczeń: ujęcie procesowe

Zarządzanie gospodarką finansową zakładów ubezpieczeń: ujęcie procesowe

Książka stanowi rozprawę habilitacyjną dr inż. Lecha Gąsiorkiewicza z Wydziału Zarządzania PW. Jej autor w nowatorski sposób ujmuje problematykę gospodarki finansowej w powiązaniu z procesami biznesowymi zakładów ubezpieczeń.

W niniejszej pozycji autor podejmuje następującą tematykę:

• strukturę i specyfikę finansów przedsiębiorstw;
  • zagadnienia gospodarki finansowej, w tym sprawozdawczość finansową;
  • procesy podstawowe (sprzedaż produktów, ocena realizacji celów finansowych, likwidacja szkód) i pomocnicze (marketing, zarządzanie produktami i siecią sprzedaży, rachunkowość finansowa, działalność inwestycyjna/lokacyjna, rezerwy techniczno-ubezpieczeniowe, reasekuracja ryzyk, obsługa prawna i windykacja należności, zarządzanie zasobami ludzkimi) oraz ich wpływ na wyniki finansowe.

Ostatnia część książki odnosi się do sytuacji zakładów na krajowym rynku oraz zmian, jakie nastąpią w zakresie wypłacalności po wprowadzeniu dyrektywy Solvency II.

dr inż. Lech Gąsiorkiwicz, Zarządzanie gospodarką finansową zakładów ubezpieczeń: ujęcie procesowe, Warszawa 2014, Poltext

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…