Biuletyn PW / Rozwój Uczelni i Projekty UE / Projekty z udziałem PW otrzymały dotacje NCBR

Projekty z udziałem PW otrzymały dotacje NCBR

Konsorcjum, które tworzy zespół NanoStal (WIM PW) wraz z firmą Patentus S.A., Instytutem Technologii Eksploatacji z Radomia oraz spółką NanoStal sp. z o.o. zajęło pierwszą lokatę w konkursie NCBR „Projekty aplikacyjne”. Na siódmym miejscu doceniono projekt realizowany z Katcon Polska sp. z o.o.

Konsorcjum zgłosiło projekt pt.: Opracowanie innowacyjnej technologii produkcji elementów uzębionych z hybrydowymi warstwami powierzchniowymi o podłożu nanostrukturalnym do zespołów napędowych przenośników przeznaczonych do pracy w ekstremalnych warunkach eksploatacyjnych, w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, działanie 4.1.4. Projekt został sklasyfikowany na 1 miejscu listy rankingowej projektów rekomendowanych do finansowania. Będzie to jedna z większych aplikacji do produkcji przemysłowej technologii nanostrukturyzacji stali opracowanej w ramach projektu NanoStal.

NCBR doceniło również Opracowanie układów mieszania i konwersji roztworu wodnego mocznika w systemach SCR w celu uruchomienia produkcji układu wylotowego dla silników o zapłonie samoczynnym, spełniającego normy emisji Euro 7 realizowane przez naszą Uczelnię we współpracy z Katcon Polska sp. z o.o. Łącznie, oba projekty z udziałem Politechniki Warszawskiej zostaną dofinansowane kwotą ponad 18 mln zł.

Konkurs jest realizowany w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Ma wspierać najlepsze projekty z sektora badań i rozwoju, obejmujące badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe lub eksperymentalne prace rozwojowe, prowadzące do powstania polskich, unikalnych w skali globalnej rozwiązań.

- W konkursie, w którym o dofinansowanie w wysokości do 10 mln zł mogły ubiegać się konsorcja złożone z co najmniej jednej jednostki naukowej i jednego przedsiębiorcy, wpłynęło 140 wniosków. Do oceny merytorycznej, którą przeprowadzili niezależni eksperci oceniający projekty w zakresie naukowo-technologicznym oraz gospodarczo-biznesowym, skierowano 135 wniosków, a w kolejnym etapie panel ekspertów ocenił 53 projekty. Cały proces oceny trwał 90 dni - informuje w przesłanym komunikacie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

W wyniku oceny dofinansowanie w wysokości ponad 73,5 mln zł otrzymało 15 projektów. Zwycięskie konsorcja będą pracowały m.in. nad: systemem do transportu gazu ziemnego, węglowodorów ciekłych oraz innych płynów pod średnim i wysokim ciśnieniem do zastosowania w przemyśle naftowym i gazowniczym; materiałami kompozytowymi na bazie grafenu przeznaczonymi do oczyszczania wody; systemem oznaczania, ewidencji oraz śledzenia obiegu materiału dowodowego z wykorzystaniem nowoczesnych technologii geoinformacyjnych; technologią produkcji elementów do zespołów napędowych przenośników przeznaczonych do pracy w ekstremalnych warunkach.

- Polska gospodarka może odnieść sukces tylko wtedy, gdy oprzemy jej rozwój o zasoby polskiej nauki. Przykłady nowatorskich rozwiązań i technologii opracowanych przez polskich naukowców dowodzą, że mamy ogromny potencjał, który jednak nie jest jeszcze w pełni wykorzystywany. Zmieniamy ten stan rzeczy wspierając ambitne projekty realizowane wspólnie przez polskich naukowców i przedsiębiorców, którzy mają szansę stworzyć innowacyjne w skali świata rozwiązania - mówi - cytowany przez NCBR - wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego dr Piotr Dardziński.

Zastępca dyrektora NCBR prof. Jerzy Kątcki zwraca uwagę, że zwiększanie zaangażowania polskich przedsiębiorców w działalność badawczo-rozwojową i efektywne wykorzystanie potencjału jednostek naukowych jest kluczowe dla wzrostu innowacyjności polskiej gospodarki. - Zależy nam przy tym na projektach wysokiej jakości. Podejmując się realizacji ambitnych, nowatorskich prac B+R polscy przedsiębiorcy i naukowcy mają szansę na stworzenie innowacyjnych w skali globalnej rozwiązań i technologii - podkreśla prof. Kątcki.

Zgłaszane w konkursie projekty poza innowacyjnością w skali światowej musiały się wpisywać w tzw. „Krajową inteligentną specjalizację”. Premiowane były przedsięwzięcia o charakterze ponadregionalnym, a jednym z kryteriów oceny była opłacalność wdrożenia.

Szczegółowe informacje o konkursie i lista rankingowa są dostępne na stronie internetowej.

Podobny materiał:
Nowa spółka spin off w Politechnice Warszawskiej

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Zdjęcie: NanoStal

Bo nie jest światło, by pod korcem stało.

Cyprian Kamil Norwid, Promethidion

Sekcja Komunikacji Społecznej