Biuletyn PW / Sport / AZS Gala Sportu Akademickiego

AZS Gala Sportu Akademickiego

To był trudny rok ze względu na pandemię, ale z drugiej strony był to rok wymagający, w którym musiała sprawdzić się cała organizacja. I oceniam, że AZS spisał się na piątkę - mówił podczas Gali Sportu Akademickiego Prezes Akademickiego Związku Sportowego prof. Alojzy Nowak.

Gala Sportu Akademickiego odbywa się jesienią każdego roku i jest podsumowaniem działań AZS w ciągu roku akademickiego. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa doroczne spotkanie odbyło się w trybie online. Choć obostrzenia znacząco wpłynęły na sport akademicki, udało się m.in. przeprowadzić cały cykl Akademickich Mistrzostw Polski, czyli jednego z najważniejszych zadań AZS.

Nikt na początku roku nie spodziewał się, co nas spotka, a pierwsze odwołanie Akademickich Mistrzostw Polski w narciarstwie było szokiem dla wszystkich. Nie wiedzieliśmy, co będzie, wszyscy czekaliśmy. Gdy obostrzenia zaczęły się rozluźniać wykorzystaliśmy ten moment. Nie było łatwo, po poza samymi zawodnikami, którzy byli gotowi, by startować, musieliśmy przekonać trochę struktur, czy państwowych, czy uczelnianych. To na szczęście się udało. Myślę, że siłą AZS jest struktura, zaplecze i ludzie - mówił sekretarz generalny AZS Dariusz Piekut.

W klasyfikacji generalnej AMP zwyciężyła Politechnika Gdańska, która wyprzedziła Uniwersytet Warszawski i Politechnikę Śląską. Gdańszczanie byli również najwyżej sklasyfikowaną uczelnią techniczną, a ekipa Uniwersytetu Warszawskiego zwyciężyła w klasyfikacji uniwersytetów. Wśród uczelni medycznych zwyciężył Uniwersytet Medyczny w Łodzi, wśród uczelni społeczno-przyrodniczych Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, wśród uczelni wychowania fizycznego Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie, wśród szkół niepublicznych najlepsza była Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, a wśród wyższych szkół zawodowych złoty medal wywalczyli studenci Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Tarnowie.

W trakcie gali wyróżniono również polskich medalistów Akademickich Mistrzostw Świata. W 2020 roku udało się przeprowadzić tylko dwie imprezy tej rangi - w marcu w Amsterdamie rywalizowali łyżwiarze szybcy, a w październiku, w trybie online, odbyły się mistrzostwa w grach umysłowych. Tę ostatnią imprezę zorganizował AZS Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Biało-czerwoni sięgnęli po sześć medali AMŚ, a wszystkie wywalczyli łyżwiarze szybcy z AWF Katowice oraz męska i żeńska drużyna.

Nagrodzono również AZS AWF Katowice, który w 2019 roku zwyciężył w klasyfikacji sportu dzieci i młodzieży. Tradycyjnie przyznano także nagrody im. Eugeniusza Pietrasika, które każdego roku otrzymują wyróżniający się młodzi działacze AZS. Nagrody fair play otrzymały kluby uczelniane AZS Uniwersytetu Medycznego w Łodzi i Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, a za ligowy sukces roku uznano mistrzostwo Polski w futsalu i czwarte miejsce w ekstraklasie piłkarskiej zawodniczek KU AZS Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

W zakończonym sezonie Akademickich Mistrzostw Polski w 29 dyscyplinach sportowych uczestniczyło 130 uczelni z całego kraju. Politechnika Warszawska zdobyła 17 medali. W klasyfikacji generalnej cyklu Akademickich Mistrzostw Polski uczelnia zajęła 9. miejsce zdobywając 17 medali: 2 złote, 6 srebrnych i 9 brązowych. Wszystkim sportowcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Akademicki Związek Sportowy to największa i najstarsza organizacja studencka w Polsce, która liczy blisko 40 tys. członków. AZS działa w oparciu o ok. 250 klubów i ok. 2,5 tys. sekcji. Jego sztandarową imprezą są Akademickie Mistrzostwa Polski, a w zakresie upowszechniania sportu m.in. także Igrzyska Studentów Pierwszego Roku. AZS to także sport wyczynowy i światowe gwiazdy, które, trenując głównie w klubach AZS AWF, reprezentują Polskę na najważniejszych zawodach.