Nowa rakieta studentów PW. Pierwszy test w październiku

Członkowie Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego (SKA) przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa PW ukończyli właśnie prace projektowe nad rakietą, która ma umożliwić wystrzelenie ośmiu amatorskich minisatelitów, tzw. CanSatów, na wysokość kilku kilometrów.

Obecnie pierwszy egzemplarz rakiety jest w końcowej fazie budowy i testów podzespołów. Prawie wszystkie jej elementy zostały wyprodukowane w Polsce, w tym głowica i korpus silnika, które są budowane samodzielnie przez członków Sekcji.

Pomysł na zbudowanie rakiety powstał w 2013 r., podczas gdy prace nad projektem rozpoczęły się półtora roku temu. Opiekunem merytorycznym przedsięwzięcia został prof. nadzw. dr hab. inż. Robert Głębocki z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

W projekcie bierze udział piętnaścioro studentów. Prace projektowe i konstrukcyjne są prowadzone wspólnie, spotkania zespołu konstrukcyjnego odbywają się co tydzień. Równie często organizowane są tzw. burze mózgów, a ostateczne decyzje są podejmowane na zasadzie konsensu.

Budowa rakiety odbywa się przy wsparciu firmy Raytheon, producenta zintegrowanego systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot, który w ubiegłym roku przeznaczył na ten cel grant w wysokości 50.000 dolarów. Firma od dawna promuje innowacyjną edukację i stara się stymulować zainteresowanie młodych ludzi dyscyplinami technicznymi oraz zdobywanie przez nich tzw. kompetencji STEM (nauka, technologia, inżynieria i matematyka).

Prof. Robert Głębocki i dr Tadusz Diem przy prototypie rakiety H1/fot. Biuletyn PW

Pierwszy test w locie studenckiej rakiety nastąpi w październiku na poligonie artylerii wojskowej pod Toruniem. Po zakończeniu pracy silnika i osiągnięciu pułapu maksymalnego nastąpi uruchomienie systemu wyrzucającego CanSaty z rakiety. Następnie tylna część rakiety, w której znajduje się silnik, odłączy się i obydwie części wylądują na ziemi na spadochronach.

Rakietowy projekt studentów Politechniki Warszawskiej jest ściśle związany z międzynarodowym cyklem konkursów CanSat, który ma zachęcać uczniów szkół średnich i studentów szkół wyższych do samodzielnego konstruowana minisatelitów i prowadzenia za ich pomocą badań naukowych. W projektowaniu CanSatów nacisk położony jest na innowacyjność. Pomysłodawca konkursu - Europejska Agencja Kosmiczna ESA, realizuje go w ramach programu edukacyjnego poprzez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO. W Polsce jego koordynatorem zostało Centrum Nauki Kopernik. Warto przy tym nadmienić, że polscy uczniowie i studenci odnieśli już kilka sukcesów w tym konkursie.

W przyszłym roku Sekcja Rakietowa SKA chce być organizatorem konkursu CanSat w Polsce.

Studenckie Koło Astronautyczne powstało przy Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej w 1996 roku. Od tego czasu zrealizowało wiele ambitnych projektów związanych z techniką kosmiczną. Daje to studentom możliwość rozwijania swoich pasji, wykorzystywania zdobytej wiedzy oraz nawiązywania kontaktów międzynarodowych.

Podobne artykuły:

Raytheon wspiera projekt CanSat Launcher
Prezentacja rakiety H1 Studenckiego Koła Astronautycznego

Źródło: SKA
Zdjęcia: Biuletyn PW