Biuletyn PW / Studenci Doktoranci Absolwenci / PW-Sat2 opuścił Polskę

PW-Sat2 opuścił Polskę

Satelita PW-Sat2 został już zintegrowany z zasobnikiem startowym. Ma zostać wyniesiony na pokładzie rakiety Falcon 9 wraz z misją SSO-A z bazy Vandenberg w Kalifornii. Start rakiety planowany jest na listopad 2018 roku.

W maju 2018 roku satelita PW-Sat2 zbudowany przez członków Studenckiego Koła Astronautycznego został w całości zintegrowany, przetestowany i przygotowany do startu. Od tamtej pory przebywał w cleanroomie w oczekiwaniu na integrację z QuadPackiem - zasobnikiem, w którym satelita będzie znajdował się podczas startu rakiety. Nastąpiła ona 26 lipca 2018 r. w siedzibie firmy Innovative Space Logistics w Delft w Holandii. Jesienią zasobnik zostanie przetransportowany do Stanów Zjednoczonych, gdzie zostanie umieszczony na rakiecie Falcon 9 firmy SpaceX.

PW-Sat2 jest satelitą typu CubeSat zbudowanym przez studentów Politechniki Warszawskiej. Celem misji jest przetestowanie innowacyjnego systemu deorbitacyjnego w formie dużego żagla. System pozwoli skrócić czas przebywania satelity na orbicie z przeszło piętnastu lat do kilkunastu miesięcy, co jest szczególnie istotne w kontekście kosmicznych śmieci.

Satelita projektowany był od 2013 roku przez zespół studentów zrzeszonych w Studenckim Kole Astronautycznym PW,  działającym na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa od 1996 roku. W 2016 roku podpisano kontrakt na wyniesienie PW-Sata2 na orbitę na pokładzie rakiety Falcon 9, której start przewidywany jest na późną jesień 2018 r. Żagiel deorbitacyjny satelity oraz część podsystemów zostały zintegrowane w Laboratorium CEZAMAT PW. Na przełomie 2017 i 2018 roku satelita PW-Sat2 przeszedł niezbędne testy przed wyniesieniem w kosmos i wiosną tego roku był już gotowy do startu.

PW-Sat2 zostanie wyniesiony na pokładzie rakiety Falcon 9 wraz z misją SSO-A z bazy Vandenberg w Kalifornii. Start rakiety planowany jest na listopad 2018 roku.

Po wejściu rakiety na orbitę satelity znajdujące się na jego pokładzie będą stopniowo uwalniane. Z zasobnika, który dzieli z niemieckim satelitą MOVE-II, PW-Sat2 zostanie wypchnięty jako drugi i wtedy nastąpi uruchomienie jego podstawowych podsystemów. Przez pierwsze 30 minut obowiązywać będzie cisza radiowa, podczas której zbierane będą podstawowe dane z kilku układów urządzenia. Po 40 minutach nastąpi otwarcie anten i próba ustabilizowania obrotu satelity. Misja PW-Sata2 potrwa 40 dni, podczas których zostanie przeprowadzonych kilka eksperymentów.

Przez ponad 5 lat trwania projektu PW-Sat2 wzięło w nim udział ponad 100 osób. Ostatnie tygodnie to przede wszystkim przygotowania stacji naziemnej oraz oprogramowania dla radioamatorów. PW-Sat2 wraz z firmą SoftwareMill udostępni aplikację, za pomocą której będzie można śledzić stan misji satelity oraz samodzielnie wgrywać odebrane z orbity komunikaty. Dzięki współpracy z programistami z firmy Future Processing udało się stworzyć oprogramowanie komputera pokładowego oraz szereg narzędzi wspierających testy, codzienną pracę i komunikację z satelitą - część z nich jest już dostępna na GitHubie, a będzie jeszcze więcej. Trwają prace nad ostateczną dokumentacją projektu, którą chcielibyśmy udostępnić publicznie wraz z repozytoriami kodu wykorzystanego w pracach nad satelitą.

Potrzebne jest wsparcie w wysłaniu studentów Politechniki Warszawskiej na  start rakiety Falcon 9 do Kalifornii. Osoby lub firmy, które chciałyby pomóc w tym przedsięwzięciu proszone są o kontakt na adres e-mail: kontakt@pw-sat.pl.

Postępy prac można obserwować na  FacebookuInstagramie i Twitterze. Oficjalne zdjęcia projektu dostępne są na Flickr.

Powiązany materiał:

PW-Sat2 coraz bliżej lotu w kosmos

Źródło i zdjęcia: pw-sat.pl

CYTAT TYGODNIA

"

 

Prawdziwy przyjaciel to nie ten,
który odwala za ciebie całą robotę, lecz ten który uświadomi ci, że wszystko masz zrobić sam

 

 

Edward Stachura

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW