Biuletyn PW / Współpraca uczelni / ECO-Mobilność w trzech miastach

ECO-Mobilność w trzech miastach

Katowice, Rzeszów i Łódź zastosują innowacyjne rozwiązania transportowe ECO-Mobilność, zaproponowane przez zespół prof. dr. hab. inż. Włodzimierza Choromańskiego z Politechniki Warszawskiej. W dniu 20 kwietnia br. podpisano list intencyjny w tej sprawie.

Na spotkaniu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska, Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc i Prezydent Katowic Marcin Krupa podpisali list intencyjny, w którym zadeklarowali chęć wdrożenia projektu „ECO-Mobilność” w swoich miastach.

Zgodnie z podstawowymi założeniami projektu, pojazdy komunikacji miejskiej mają być autonomiczne, a więc poruszać się bez udziału motorniczego. Inteligentne, czyli integrować rozwiązania z technologią pojazdów torowych. Napędzane mają być energią elektryczną, a modułowa konstrukcja umożliwić ma ich dostosowanie do różnych przestrzeni.

List intencyjny podpisali: Hanna Zdanowska, Tadeusz Ferenc i Marcin Krupa. Trzeci od prawej prof. Włodzimierz Choromański, kierownik zespołu, który zajmuje się projektem "Eco-Mobilność"/fot. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Sygnatariusze listu intencyjnego doprecyzowali też, że wybrane modele powinny: być lokalnie zeroemisyjne lub niskoemisyjne, ekonomiczne, cechować się małym poborem energii, być odporne na ataki terrorystyczne, wykazywać się efektywnością transportową oraz zapewniać dobry komfort jazdy.

Pierwszym krokiem do wdrożenia innowacyjnego systemu będzie budowa krótkich odcinków testowych. Na tym etapie współpracować będą naukowcy z Politechniki Warszawskiej, a także z miejscowych uczelni: Politechniki Rzeszowskiej, Politechniki Śląskiej i Politechniki Łódzkiej.

Źródło: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

 

CYTAT TYGODNIA

"

 

Tu maska maskę dręczy!
Zrzućcie maski!
Zwykłymi stańcie się ludźmi!

 

 

Witold Gombrowicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW