Biuletyn PW / Współpraca uczelni / Grupa PGE z Politechniką Warszawską stawiają na szeroką współpracę ze startupami

PGE Polska Grupa Energetyczna włącza się w pracę przy projekcie Kampus+, realizowanego przez Politechnikę Warszawską, którego ambicją jest stworzenie największego hubu innowacyjności związanego z obszarem Smart Living w Europie Środkowo-Wschodniej.

W poszukiwaniu nowych źródeł przychodu PGE będzie testować w formule „living lab” innowacyjne rozwiązania w trzech kluczowych obszarach - smart home, smart city i vehicle-to-grid. Celem programu Kampus+ jest budowa ekosystemu integrującego współpracę świata nauki i biznesu w ramach zorganizowanej przestrzeni i infrastruktury, w której w warunkach rzeczywistych testowane będą konkretne rozwiązania partnerów projektu. Badania prowadzone mają być w warszawskiej Dzielnicy Innowacji - Kampusie Nowych Technologii, działającym w formule „living lab”. Efektem prac badawczych i prowadzonych działań ma być wykreowanie nowoczesnego polskiego sektora inteligentnego budownictwa komercyjnego i mieszkaniowego - Smart Living.

- Obszar Smart Living to jeden z globalnych megatrendów, który inspiruje dostawców energii do wprowadzania daleko idących zmian w infrastrukturze dystrybucji energii i obsługi sieci, a także w ramach oferowanych produktów. PGE postrzega te zmiany jako szansę na umacnianie swojej pozycji lidera na rynku i chętnie bierze w nich udział, przyczyniając się do poprawy jakości życia obecnych i przyszłych klientów, usprawnień działania systemu energetycznego oraz ograniczania wpływu energetyki na środowisko - mówi Henryk Baranowski, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Dołączając do programu Kampus+ Grupa PGE zwiększa swoje dotychczasowe zaangażowanie w kreowanie innowacyjnych rozwiązań. Projekt daje nie tylko możliwość dostępu do laboratoryjnej infrastruktury badawczej, ale również szansę na współpracę i nawiązanie relacji biznesowych ze startupami. Wpisuje się to w cele wyznaczone przez zaktualizowaną strategię Grupy, kładącej szczególny nacisk na rozwój nowych obszarów prowadzonego biznesu.

Na zdjęciu od lewej: Henryk Baranowski, Prezes Zarządu PGE; prof. Jan Szmidt, Rektor PW
oraz Łukasz Madej, Prezes Zarządu Pro-Development/fot. Biuletyn PW

- Program Kampus+  jako kompleksowy system naukowo-instytucjonalny tworzy szanse dla efektywnej komercjalizacji i wdrażania innowacyjnych rozwiązań w realnej przestrzeni miejskiej, jak również w szeroko rozumianym otoczeniu społeczno-gospodarczym. Akademicka przedsiębiorczość Politechniki Warszawskiej, bazując na doświadczeniach badawczych oraz efektach dotychczasowych wdrożeń, a także ich wizji w przyszłości, dostarczy niewątpliwie wielu impulsów w kierunku wypracowania trwałych mechanizmów łączących naukę z biznesem - podkreśla prof. dr hab. inż. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej.

Politechnika Warszawska, która nieprzerwanie od lat zajmuje czołową pozycję wśród uczelni technicznych w Polsce, dysponuje nowoczesnym potencjałem naukowo-badawczym w dziedzinie nauk technicznych tj. wyspecjalizowanymi kadrami, bazą badawczą i laboratoryjną na światowym poziomie. Na tym tle ważnym elementem misji uczelni jako ośrodka innowacyjności i przedsiębiorczości jest transfer technologii, wspieranie startupów oraz współpraca z partnerami biznesowymi m.in. z PGE Polską Grupą Energetyczną.

- PGE jest odpowiedzialnym i nowoczesnym dostawcą energii, który ma ambicję kreowania trendów na szeroką skalę i przyczynianie się do rozwoju ponadsektorowego. Z wielkimi nadziejami przystępujemy do projektu Kampus+ i jesteśmy przekonani, że owocna współpraca z pozostałymi sygnatariuszami listu intencyjnego przełoży się przede wszystkim na korzyści dla odbiorców energii elektrycznej, czyli naszych klientów - mówi Henryk Baranowski.

Sygnatariusze listu intecyjnego/fot. Biuletyn PW

Obecnie GK PGE, realizując opublikowaną w roku 2016 zaktualizowaną strategię, bada możliwości budowy funduszu Corporate Venture Capital, którego celem byłoby wyszukiwanie młodych i innowacyjnych przedsiębiorstw, których działalność stanowiłaby uzupełnienie łańcucha wartości GK PGE.

List intencyjny dotyczący współpracy został podpisany pomiędzy PGE i Politechniką Warszawską oraz Pro Development 20 kwietnia 2017 r.

Grupa Kapitałowa PGE nieustannie poszukuje innowacyjnych pomysłów wśród pracowników oraz partnerów zewnętrznych - organizuje konkursy na innowacyjne projekty, a także prowadzi stałą współpracę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Będąc największym podmiotem na rynku energetycznym w Polsce ma aspiracje do stworzenia efektywnego modelu współpracy z uczelniami wyższymi, jednostkami badawczo-rozwojowymi oraz innymi przedsiębiorstwami sektora energetycznego. Twórcze połączenie zasobów, kompetencji i doświadczeń PGE z wiedzą partnerów umożliwia opracowywanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań.

Zdjęcia: Biuletyn PW

Kto wiele obejmuje, mało ściska.

Kto trzyma mało, może trzymać mocno.

Przysłowie ludowe

Sekcja Komunikacji Społecznej