Biuletyn PW / Współpraca uczelni / Nawiązanie współpracy z Niemiecką Agencją Kosmiczną

Nawiązanie współpracy z Niemiecką Agencją Kosmiczną

Politechnikę Warszawską odwiedzili przedstawiciele Niemieckiej Agencji Kosmicznej. Celem wizyty było zapoznanie się ze spektrum badań naukowych prowadzonych na Uczelni, związanych z technologią kosmiczną i satelitarną w segmencie kosmicznym i naziemnym.

Spotkanie odbyło się 18 kwietnia br. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. Gości przywitali prof. Rajmund Bacewicz, Prorektor ds. Nauki PW oraz prof. Jerzy Banaszek, Pełnomocnik Rektora ds. Technologii Kosmicznych PW. W rozmowach uczestniczył dr hab. inż. Jan Kindracki, Przewodniczący Zespołu Platformy Technologii Kosmicznych. Kolejni mówcy zaprezentowali wyniki prac poszczególnych zespołów Politechniki Warszawskiej.

Prorektor ds. Nauki PW prof. Rajmund Bacewicz wita zebranych

Głównym decydentem ze strony Niemieckiej Agencji Kosmicznej był prof. Hansjörg Dittus, członek zarządu oddziału Niemieckiej Agencji Kosmicznej (DLR) ds. Badań i Technologii Kosmicznych (Member of the Executive Board for Space Research and Technology). W swojej karierze kierował m.in. takimi projektami jak Drop Tower Bremen, gdzie był odpowiedzialny za konstrukcję dużego laboratorium mikrograwitacyjnego. Pełnił funkcję dyrektora departamentu Gravitational and Fundamental Physics w ZARM (Center of Applied Space Technology and Microgravity), kierował też oddziałem Space Technology and Fundamental Physics. Profesor Dittus jest także specjalistą w dziedzinie analiz pola grawitacyjnego oraz fizyki fundamentalnej.

W skład niemieckiej delegacji weszli: dr Hubert Reile, Program Director Space Research and Technology; Kristina Dünner, Institute Development Space; dr Julia Röhrig, International Cooperation oraz dr Andreas Fix Project Leader COMET, Institute of Atmospheric Physics.

Uczestnicy spotkania: przedstawiciele Politechniki Warszawskiej, Polskiej Agencji Kosmicznej i Niemieckiej Agencji Kosmicznej

W spotkaniu uczestniczyli też przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej: dr hab. inż. Marek Moszyński, prof. Politechniki Gdańskiej, Wiceprezes ds. Nauki; dr Marta Wachowicz, Kierownik Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej oraz Zbigniew Burdzy, Główny Specjalista Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej.

Źródło: ITC PW
Zdjęcia: Biuletyn PW

Kogo szczęście wyniesie, niech się upaść boi.

Mikołaj Rej

Wystawa akwareli Ewy Anny Wasiutyńskiej

9 Forum Rozwoju Mazowsza

09:30 - 18 Paź 15:00