Biuletyn PW / Współpraca uczelni / PKP Energetyka i Politechnika Warszawska zacieśniają współpracę

PKP Energetyka i Politechnika Warszawska zacieśniają współpracę

12 czerwca br. w Gmachu Głównym PW podpisano list intencyjny dotyczący współpracy PKP Energetyka oraz Politechniki Warszawskiej. Dokument, w imieniu spółki, sygnowali Wojciech Orzech, Prezes Zarządu i Leszek Hołda, Członek Zarządu PKP Energetyka S.A. oraz ze strony Uczelni: prof. Jan Szmidt, Rektor PW.

Przedmiotem współpracy obu podmiotów będzie wykorzystanie potencjału Politechniki Warszawskiej w zakresie inicjowania i wspólnej realizacji projektów badawczo-rozwojowych w obszarze innowacyjnych rozwiązań dla sektora elektroenergetycznego oraz kolejowego w Polsce z możliwością wspólnego aplikowania o środki zewnętrzne w tym zakresie. Kooperacja zakłada także komercjalizację przez PKP Energetyka wybranych idei naukowych posiadających potencjał biznesowy, które zostały już lub będą w przyszłości opracowane przez naukowców Politechniki Warszawskiej. Ponadto, współpraca obejmować będzie  wykorzystanie potencjału Grupy Kapitałowej PKP Energetyka w kształceniu studentów ukierunkowanych na kreowanie rozwiązań naukowych możliwych do zastosowania w sektorze kolejowym i elektroenergetycznym.

Sygnatariusze listu intencyjnego: Leszek Hołda, Członek Zarządu PKP Energetyka S.A.; Wojciech Orzech, Prezes Zarządu PKP Energetyka S.A.; prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej/fot. BPW

- Jesteśmy firmą, która dobrze rozumie potrzeby rynku kolejowego, ma silny i kompetentny zespół nastawiony na rozwój. Będziemy pełnić rolę podmiotu, który bierze na siebie wyzwania i ryzyko związane z poszukiwaniem innowacyjnych rozwiązań. Ścisła współpraca z Politechniką Warszawską pozwoli nam trafnie wskazać  obszary działań, których realizacja przyniesie każdej ze stron określone rezultaty. Połączenie dorobku naukowego uczelni z praktyczną wiedzą i umiejętnościami naszej kadry to fundament rozwoju nauki i biznesu - powiedział Prezes Wojciech Orzech.

Tuż po sygnowaniu listu intencyjnego nastąpiło podpisanie umowy w zakresie wykorzystania przez PKP Energetyka jednego z rozwiązań stworzonych i opatentowanych na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Tym samym od razu przystąpiono do realizacji zapisów tego listu, a także zapowiedziano dalszą współpracę w tym zakresie. Umowę odnośnie komercyjnego wykorzystania wspomnianego rozwiązania, ze strony Politechniki Warszawskiej, podpisał prof. Stanisław Wincenciak, Prorektor ds. Rozwoju PW.

Sygnatariusze umowy: Leszek Hołda, Członek Zarządu PKP Energetyka S.A.; Wojciech Orzech, Prezes Zarządu PKP Energetyka S.A.; prof. Stanisław Wincenciak, Prorektor ds. Rozwoju PW/fot. BPW

W spotkaniu uczestniczyli również: prof. dr hab. inż. Lech Grzesiak, Dziekan Wydziału Elektrycznego PW oraz prof. dr hab. inż. Adam Szeląg z Wydziału Elektrycznego PW, a także Piotr Obrycki, Dyrektor Badań i Rozwoju w spółce PKP Energetyka S.A.

Zdjęcia: Biuletyn PW

Kogo szczęście wyniesie, niech się upaść boi.

Mikołaj Rej

Wystawa akwareli Ewy Anny Wasiutyńskiej

9 Forum Rozwoju Mazowsza

09:30 - 18 Paź 15:00