Biuletyn PW / Współpraca uczelni / Politechnika Warszawska będzie współpracować z Polską Grupą Zbrojeniową

Politechnika Warszawska będzie współpracować z Polską Grupą Zbrojeniową

Polska Grupa Zbrojeniowa będzie współfinansowała interdyscyplinarne studia doktoranckie PW. Porozumienie w tej sprawie podpisali 27 października 2016 r. Prezes PGZ Arkadiusz Siwko i Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt.

Arkadiusz Siwko zwrócił uwagę, że PGZ postanowiło rozwijać współpracę nie tylko z uczelniami wojskowymi, ale także z cywilnymi, ponieważ one również mają wpływ na rozwijanie przemysłu obronnego. - Bez ścisłej kooperacji między środowiskami naukowymi i przemysłowymi nie można sobie wyobrazić skutecznej realizacji celów gospodarczych - zaznaczył. Jak podkreślił Siwko, osobom, które ukończą doktoranckie studia, PGZ będzie mogło zapewnić godne warunki pracy. - Jesteśmy w stanie dla odpowiednio wykształconej osoby stworzyć warunki materialne, które będą dla niego absolutnie satysfakcjonujące. Mówimy o poziomie europejskim. To jest kwestia naszej strategii - zaznaczył. Zapowiedział, że PGZ będzie rozwijało współpracę z cywilnymi uczelniami i środowiskami naukowymi. W pierwszej transzy Politechnika Warszawska dostanie od PGZ 400 tysięcy złotych.

Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt powiedział, że podpisanie porozumienia z PGZ jest przełomowym i historycznym wydarzeniem. - Sądzę, że teraz mamy wszystko - mamy zdolnych ludzi, mamy świetną infrastrukturę, mamy partnera - Polską Grupę Zbrojeniową - zaznaczył. Zwrócił uwagę, że interdyscyplinarne studia doktoranckie, które zajmują się rozwojem technik rakietowych, działają już od kilku lat.

Rektor zauważył, że rozwój technik rakietowych od wielu lat był oczkiem w głowie Politechniki Warszawskiej. Podkreślił, że od początku swojego istnienia uczelnia współpracowała w polską armią. - Od początku Politechnika była głównym partnerem polskiej armii okresu międzywojennego, wolnej Polski i również okresu powojennego - dodał. Zwrócił uwagę, że spośród 20 wydziałów Uczelni, na 12 prowadzone są badania naukowe, które związane są z obronnością państwa. - Te prace dotyczą wszystkich elementów, od mikroprocesorów po materiały półprzewodnikowe - powiedział.

Jak zaznaczył prof. Jan Szmidt, w Polsce wciąż nie brakuje studentów, którzy chcą rozwijać swoją wiedzę z zakresu nauk ścisłych. Nie zgodził się z opinią, że polskie uczelnie słabo kształcą. - Nie jest prawdą, że produkują bezrobotnych. I nie jest prawdą, że polskie technologie nie mają możliwości konkurowania z najlepszymi na świecie - podkreślił.

Powiązany materiał:
Politechnika Warszawska i Polska Grupa Zbrojeniowa podpisały list intencyjny o współpracy

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Zdjęcie: Biuletyn PW

Na szczęście słońce rozlewając światło nie pyta ludzi,
czy sobie go życzą, bo rozdzieliliby się na stronnictwa,
a niektóre z nich żądałyby,
ażeby zgasło

Aleksander Świętochowski