Biuletyn PW / Współpraca uczelni / Politechnika Warszawska wspiera ADAMED SmartUP

Politechnika Warszawska wspiera ADAMED SmartUP

Projekt ADAMED SmartUP jest przedsięwzięciem, które wspiera uzdolnioną młodzież i umożliwia jej dotarcie do najlepszych uczelni. Honorowy patronat nad projektem objęła Politechnika Warszawska.

17 października 2014 r., podczas spotkania w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego zainaugurowano pierwszą edycję tego edukacyjno-naukowego programu. Wśród gości specjalnych znaleźli się prof. Władysław Wieczorek, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Warszawskiej, prof. Sir Leszek Borysiewicz, Rektor University of Cambridge, prof. Jakub Gołąb, Kierownik Zakładu Immunologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Debatę poprowadził Jacek Żakowski, dziennikarz i publicysta.

Projekt skierowany jest do młodzieży w wieku 13-19 lat, której pasją są nauki ścisłe i przyrodnicze. Proces rekrutacji do programu stypendialnego oparto o grę typu ARG (ang. alternate reality game). Sieć staje się w tym przypadku miejscem pełnym zaszyfrowanych wskazówek i zagadek naukowych. Osoby, które najlepiej poradzą sobie z ich rozwiązaniem, przejdą do kolejnych etapów projektu. Wybrana grupa osób zostanie włączona w 10-miesięczny proces konsultacji edukacyjnych przygotowujących do aplikacji na wybrane uczelnie wyższe lub kursy, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Najlepsi otrzymają stypendia na dalszy rozwój naukowy.

Bazą dla projektu jest platforma internetowa www.adamedsmartup.pl, na której znajdą się m.in. multimedialne lekcje wideo przygotowane przez inspirujących polskich naukowców. Strona ma spełniać rolę wirtualnego przewodnika po zasadach rekrutacji na uczelnie wyższe w Polsce oraz za granicą.

Od lewej: Jacek Żakowski, Kinga Panasiewicz, prof. Jakub Gołąb, prof. Władysław Wieczorek, prof. Sir Leszek Borysiewicz,
dr n.med. Małgorzata Adamkiewicz, Jerzy Szuniewicz/ fot. IKR/BR/PW

Uzupełnieniem promocji będzie cykl spotkań z uczniami wybranych liceów z całej Polski, w których wezmą udział wykładowcy oraz młodzi ambasadorzy projektu – Kinga Panasiewicz, Joanna Jurek i Jerzy Szuniewicz.

 Naszym celem jest zwiększenie świadomości społecznej w kontekście rozwoju młodych talentów. To właśnie w tak młodym wieku często rodzą się pomysły, które później mogą być zalążkiem wielkich odkryć. Chcemy pokazać uczniom praktyczną stronę nauki, a przede wszystkim odkryć przed nimi drogę rozwoju naukowego w Polsce – podkreśla dr n.med. Małgorzata Adamkiewicz, Prezes Fundacji Grupy Adamed.

Politechnika Warszawska, jako jedna z najlepszych uczelni wyższych i najlepsza uczelnia techniczna w Polsce, obejmując projekt patronatem honorowym promuje tym samym nauki ścisłe i wspiera uzdolnioną młodzież. Prof. Władysław Wieczorek, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Warszawskiej, zachęcił młodych ludzi do naukowej ciekawości  Jeśli chcecie osiągnąć sukces przebijajcie się, ale zadawajcie pytania. Starajcie się jak najwięcej wyciągnąć od nauczyciela. Po to jesteśmy.

ADAMED SmartUP wspierają również: Minister Edukacji Narodowej, Polska Akademia Nauk, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Narodowe Centrum Nauki.

Podobny materiał:
„Zawód naukowiec” kreuje innowacyjną przyszłość

CYTAT TYGODNIA

"

 

Prawdziwy przyjaciel to nie ten,
który odwala za ciebie całą robotę, lecz ten który uświadomi ci, że wszystko masz zrobić sam

 

 

Edward Stachura

"

18
Cze

Nauka w oparach absurdu

12:00 - 14:00

19
Cze

Dni wolne od pracy w PW

19:00 - 24 Cze 06:00

25
Cze

Uroczystości promocji doktorskich i habilitacyjnych

11:00 - 13:00

27
Cze

Granty ERC - jak odnieść sukces?

09:00 - 13:00

6
Lip

Międzynarodowy Turniej Młodych Fizyków

08:00 - 12 Lip 18:00

11
Lip

II seminarium o reaktorach jądrowych HTGR

09:00 - 12 Lip 15:20

2
Wrz

62. Zjazd Naukowy PTCHEM 2019

09:00 - 6 Wrz 15:30

3
Wrz

Jubileuszowy Zjazd Matematyków Polskich

09:00 - 7 Wrz 17:30

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW