Biuletyn PW / Współpraca uczelni / Politechnika Warszawska współpracuje z CERN

Politechnika Warszawska współpracuje z CERN

Wizyta delegacji Politechniki Warszawskiej w Europejskim Laboratorium Badań Jądrowych CERN pod Genewą stała się okazją do podpisania porozumienia o współpracy z naszą Uczelnią.

W dniu 27 listopada 2014 r. przedstawiciele Politechniki Warszawskiej: prof. Rajmund Bacewicz, Prorektor ds. Nauki PW, prof. Mirosław Karpierz, prof. Jan Pluta i prof. Adam Kisiel z Wydziału Fizyki, prof. Przemysław Rokita i prof. Krzysztof Poźniak z Wydziału Elektroniki i Techniki Informacyjnych oraz dr hab. inż. Wojciech Domitrz z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych, złożyli wizytę w Europejskim Laboratorium Badań Jądrowych CERN (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire) pod Genewą. W imieniu Politechniki Warszawskiej porozumienie podpisał prof. Rajmund Bacewicz, Prorektor ds. Nauki. Europejskie Laboratorium Badań Jądrowych reprezentował prof. Rolf-Dieter Heuer, Dyrektor Generalny CERN.

Wizyta delegacja Politechniki Warszawskiej w Europejskim Laboratorium Badań Jądrowych CERN /fot. CERN

Wizyta była dobrą okazją do zwiedzenia miejsc, w których prowadzone są eksperymenty ALICE i CMS z udziałem naszych pracowników, doktorantów i studentów. W Politechnice Warszawskiej współpracę z CERN koordynuje Platforma Eksperymentów Fizyki Wysokich Energii, podczas gdy pracami Rady Programowej Platformy kieruje prof. Adam Kisiel.

Wizytę zakończyło spotkanie z dużą grupą naszych studentów realizujących projekty badawcze w CERN. Poprzednie spotkanie w Genewie odbyło się 11 marca 2014 r.

Eksperyment ALICE jest przeprowadzany na akceleratorze Large Hadron Collider (LHC) w laboratorium CERN. Ma on za zadanie analizować zderzenia ciężkich jonów i protonów przy najwyższych osiąganych obecnie energiach.

Detektor CMS (ang. Compact Muon Solenoid) jest jednym z czterech wielkich detektorów cząstek przy LHC. Za jego pomocą obserwujemy efekty zderzeń protonów. CMS jest detektorem „ogólnego przeznaczenia”, gdyż zaprojektowano go z myślą o identyfikacji wszystkich rodzajów cząstek i możliwości obserwacji jak najszerszego zakresu zjawisk fizycznych.

Zdjęcie: CERN

CYTAT TYGODNIA

"

 

Prawdziwy przyjaciel to nie ten,
który odwala za ciebie całą robotę, lecz ten który uświadomi ci, że wszystko masz zrobić sam

 

 

Edward Stachura

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW