Biuletyn PW / Współpraca uczelni / Politechnika włącza się w prace na rzecz bezpieczeństwa

Politechnika włącza się w prace na rzecz bezpieczeństwa

Wkład Politechniki Warszawskiej w naukę jest powszechnie znany i doceniany. Tym razem propozycje tworzone na rzecz bezpieczeństwa kraju zostały przedstawione Ministerstwu Obrony Narodowej.

Na spotkaniu, które odbyło się dnia 11 września 2014 r. Politechnikę Warszawską reprezentowali: prof. Jan Szmidt, Rektor Uczelni oraz prof. Stanisław Wincenciak, Prorektor ds. Rozwoju. Ze strony Ministerstwa Obrony Narodowej na prezentację przybył Czesław Mroczek, Sekretarz Stanu w MON. Towarzyszyli mu delegaci Departamentu Nauki i Szkolnictwa Wojskowego w osobach dr Stanisława Walickiego, Dyrektora DNiSW oraz płk. Roberta Kurowskiego, Zastępcy Dyrektora DNiSW. Podczas rozmów Uczelniane Centrum Badawcze Obronności i Bezpieczeństwa przedstawiło przegląd prac badawczo-rozwojowych realizowanych w PW w zakresie technologii militarnych i bezpieczeństwa. Prezentację w tym zakresie omówił dr hab. inż. Robert Głębocki, Dyrektor UCBOiB, wskazując główne zadania podległej mu jednostki. Zaliczył do nich m.in:

• integrację zespołów badawczych pracujących nad zagadnieniami obronności i bezpieczeństwa,
  • popularyzację powyższej tematyki wśród naukowców PW,
  • usprawnienie współpracy z MON i Ministerstwem Gospodarki,
  • współpracę z firmami branży obronnej oraz zewnętrznymi ośrodkami badawczymi.

Dr hab inż. R. Głębocki zaprezentował także osiągnięcia poszczególnych wydziałów Uczelni w kontekście wykorzystania gotowych rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa kraju. Zaliczył do nich m.in.: symulator badawczy obiektów mobilnych (MEiL), demonstrator radaru pasywnego (WEiTI), technologie oparte na nitrocelulozie i układ elektronicznego nosa (WCh), inteligentne pancerze pasywne z zastosowaniem cieczy reologicznych ze strukturami nano (WIM), systemy przetwarzania obrazów (WF), pojazdy i platformy autonomiczne (WSiMR), nowoczesne interfejsy mózg-komputer (WE), krajową metodykę oceny ryzyka w ochronie infrastruktury krytycznej Państwa (WZ).

Przyjęcie Czesława Mroczka w poczet Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Politechniki Warszawskiej

Dr Tadeusz Diem omawiając konkretne studium przypadku, przedstawił natomiast koncepcję systemu obrony przestrzeni powietrznej krótkiego zasięgu. Do prac badawczo rozwojowych w zakresie tarczy obrony powietrznej kraju nawiązał także prof. Krzysztof Kulpa. Rektor Politechniki Warszawskiej podkreślając duży wkład poszczególnych wydziałów w rozwój technologii na rzecz bezpieczeństwa zaprezentował jednocześnie powołany na mocy decyzji z dnia 4.09.2013 r. Program Interdyscyplinarnego Kształcenia Doktorantów w Zakresie Technologii Rakietowych.

Na zakończenie spotkania jego uczestnicy przeszli do siedziby Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Politechniki Warszawskiej w celu uroczystego przyjęcia nowego członka Klubu Absolwenta - Czesława Mroczka, Sekretarza Stanu w MON, który w 1990 roku ukończył studia na Wydziale Elektrycznym PW.

Podobny materiał:
Systemy rakietowe dla Polski. Spotkanie prasowe w Politechnice Warszawskiej