Biuletyn PW / Współpraca uczelni / Zakład Technologii Poligraficznych otrzymał nowoczesny sprzęt od firmy Mondi Simet

Zakład Technologii Poligraficznych otrzymał nowoczesny sprzęt od firmy Mondi Simet

Zakład Technologii Poligraficznych na Wydziale Inżynierii Produkcji PW otrzymał od firmy Mondi Simet Sp. z o.o. przemysłowy ploter tnąco-bigujący. Nowoczesny sprzęt przekazany 17 grudnia 2020 r. umożliwi studentom zdobycie praktycznej wiedzy z zakresu projektowania i wytwarzania opakowań.

W uroczystym przekazaniu sprzętu uczestniczyli m.in.: Krzysztof Jakubowski - Dyrektor Zarządzający Mondi Simet Sp. z o.o., prof. Adam Woźniak - Prorektor ds. Rozwoju, prof. Tomasz Chmielewski - Dziekan Wydziału Inżynierii Produkcji, prof. Georgij Petriaszwili - Kierownik Zakładu Technologii Poligraficznych.

W swoich wystąpieniach władze Uczelni i dyrekcja firmy Mondi Simet podkreślały istotne znaczenie współpracy pomiędzy nauką, reprezentowaną przez uczelnię techniczną jaką jest Politechnika Warszawska, a przemysłem reprezentowanym przez firmę Mondi Simet.

Przekazane nowoczesne urządzenie posłuży zarówno w prowadzeniu badań, jak również będzie wykorzystane podczas zajęć dydaktycznych. Możliwość wykorzystania plotera podczas badań przyczyni się do dalszego rozwoju prac naukowych w zakresie opakowalnictwa, pozwoli wdrożyć innowacyjne pomysły czy rozwiązać problemy pojawiające się na etapie projektowania i produkcji opakowań. Z kolei wykorzystanie plotera w zajęciach dydaktycznych podniesie poziom jakości kształcenia przyszłych inżynierów, umożliwi poznanie najnowszej technologii i zdobycie wiedzy praktycznej, tak przydatnej w przyszłej pracy zawodowej.

Oficjalne uruchomienie plotera ProDigi 1613 odbyło się w laboratorium technologicznym. Jego działanie zademonstrowano, wykonując pudełko przeznaczone na książkę wydaną z okazji jubileuszu kształcenia inżynierów poligrafów w Politechnice Warszawskiej.

Ploter przemysłowy przekazany przez firmę Mondi Simet pozwoli przede wszystkim na szybkie i precyzyjne wykonanie pudełek zaprojektowanych przez studentów w programie graficznym, które do tej pory były wycinane ręcznie, co wiązało się z niską dokładnością i jakością wykonania. Dużą zaletą jest możliwość zweryfikowania projektu pod kątem poprawności wykonania konstrukcji, a w razie konieczności skorygowaniu ewentualnych nieprawidłowości i wykonanie ponownie prototypu.

Dodatkowo studenci mają możliwość rozwijania swojej wyobraźni poprzez zmaterializowanie pomysłów - przeniesienie projektu wykonanego w programie komputerowym na ploter tnąco-bigujący i wykonanie gotowego projektu. Pozwala to nie tylko dostrzec ewentualne błędy konstrukcyjne opakowania, ale również umożliwia dokonanie oceny jego funkcjonalności i przydatności do zapakowania danego produktu.

Opracowany w Zakładzie Technologii Poligraficznych nowy program dydaktyczny wykorzystuje możliwości jakie oferuje oprogramowanie firmy Esko (m.in. Artios CAD, DeskPack, Studio i PackEdge), wspomagające projektowanie opakowań, uzyskane dzięki współpracy z partnerami ZTP: firmami Digiprint i ESKO.

Projekty wykonane podczas studiów poszerzają umiejętności studenta i korzystnie wpływają na jego przyszłość - przyszły pracodawca z pewnością doceni kreatywność i pomysłowość projektu, który w chwili obecnej może stać się również elementem portfolio absolwenta.

Wprowadzenie do procesu dydaktycznego najnowszych technologii w postaci oprogramowania do projektowania opakowań oraz plotera tnąco-bigującego zapewnia wysoki poziom kształcenia studentów kierunku Papiernictwo i Poligrafia Politechniki Warszawskiej. Studenci mają możliwość wykorzystywania wiedzy teoretycznej zdobytej na wykładach przy realizacji zadań praktycznych, a to z kolei podwyższa ich kwalifikacje zawodowe w oczach przyszłych pracodawców.

Źródło: mgr inż. Ewa Kołodziejuk, Zakład Technologii Poligraficznych PW
Zdjęcia: Wydział Inżynierii Produkcji PW

CYTAT TYGODNIA

"

Ważniejsze od robienia wszystkiego tak jak trzeba,
jest robienie tego co trzeba

Peter Drucker

"

25
Mar

Warszawskie Dni Informatyki 2022

09:00 - 26 Mar 18:00

4
Kwi

10. edycja European Young Engineers Conference

09:00 - 18:00

25
Kwi

XIV Europejski Kongres Gospodarczy

00:00 - 27 Kwi 00:00

9
Maj

Microwave and Radar Week 2022

00:00 - 11 Maj 00:00

17
Maj

Inżynieria Ruchu Lotniczego 2022

10:00 - 18 Maj 14:00

27
Wrz

TRIZ Future 2022

08:00 - 29 Wrz 19:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

ul. Polna 50, 00-644 Warszawa

Tel. 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI