Kultura i Tradycja

Obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w Politechnice

Politechnika Warszawska pamięta o tych, którzy walczyli o godność stolicy i składa im hołd poprzez uroczystości organizowane w obrębie Kampusu Uczelni. Tradycyjnie rozpoczęły się one w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Masovia na festiwalu w Grecji

4 lipca 2019 r. Zespół Tańca Ludowego „Masovia” Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru „Edipsos International Folk Festival”, który odbywał się w Edipsos, na jednej z greckich wysp Evia.

Zmarł prof. Marek Tukiendorf, Rektor Politechniki Opolskiej

Z wielkim żalem przekazujemy informację, że 18 lipca 2019 r. w wieku 55 lat zmarł prof. Marek Tukiendorf, Rektor Politechniki Opolskiej.

Uroczystości pogrzebowe prof. Janusza Stanisława Przemienieckiego

5 sierpnia 2019 r. na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe prof. Janusza Stanisława Przemienieckiego, doktora honoris causa Politechniki Warszawskiej. Prochy Profesora zostały złożone w kolumbarium cmentarza przy udziale wojskowej asysty honorowej. 

Wystawa fotograficzna „Politechnika Warszawska. Architektura i otoczenie”

Prace słuchaczy Pracowni Fotograficznej Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Warszawskiej można oglądać w Gmachu Głównym Uczelni. 9 lipca 2019 r. odbył się wernisaż wystawy „Politechnika Warszawska. Architektura i otoczenie”.

Wielka Muzyka w Małej Auli z Zespołem Pieśni i Tańca PW

Podczas 110. koncertu z cyklu Wielka Muzyka w Małej Auli Zespół Pieśni i Tańca PW przeniósł publiczność na zatłoczone targowisko. 4 czerwca 2019 r. w programie „Poszedł Jarek na jarmarek” zaprezentowały się wszystkie grupy Zespołu.

XII Ogólnopolskie Sympozjum - Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów

24 maja br. na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych PW zorganizowano XII Ogólnopolskie Sympozjum „Historyczny Rozwój Konstrukcji Pojazdów”. Tematem przewodnim wydarzenia były polskie osiągnięcia techniczne w przededniu II wojny światowej.

Wielkie święto rysowania w Muzeum Warszawy

1 czerwca br. Muzeum Warszawy i Politechnika Warszawska zapraszają na wielkie święto rysowania. „Warszawa rysuje” to wykłady, unikalne spotkania wokół obiektów ze zbiorów muzeum, artystyczne warsztaty prowadzone przez pracowników Wydziału Architektury PW, pokaz prac oraz projekcja filmu.

Noc Muzeów w PW za nami

Trzy wyjątkowe wydarzenia, mnóstwo zwiedzających i pogoda, która pozwoliła w pełni docenić urok tego wieczoru - tak właśnie można opisać kolejną politechniczną edycję Nocy Muzeów, która odbyła się 18 maja 2019 r.

Politechnika Lwowska dla Rzeczypospolitej

13 maja 2019 r. w Politechnice Warszawskiej odbyła się VI edycja Salonu Historycznego SAiP PW oraz Biura Rektora. Historia Lwowa i Politechniki Lwowskiej były głównym przedmiotem sesji pt. „Politechnika Lwowska dla Rzeczypospolitej”.

Tablica pamięci dr inż. Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej

Podczas Dnia Wydziału Samochodów i Maszyn Roboczych PW, 10 maja 2019 r., odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą pamięci dr inż. Teresy Walewskiej-Przyjałkowskiej, wieloletniego wykładowcy Politechniki Warszawskiej, działaczki społecznej.

Noc Muzeów w Politechnice Warszawskiej

Politechnika Warszawska po raz trzeci weźmie udział w jednej z najpopularniejszych ogólnopolskich akcji kulturalnych - Nocy Muzeów. Wieczór 18 maja 2019 r. będzie pełen atrakcji i warto go spędzić w zakamarkach Uczelni.

O Generale Józefie Hallerze w ramach cyklu wykładów poświęconych Niepodległej

Postać Józefa Hallera była tematem drugiego seminarium z cyklu wykładów poświęconych 100-leciu odzyskania niepodległości. Spotkanie odbyło się w Politechnice Warszawskiej 7 maja 2019 r., a po nim w Kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie uroczyście odsłonięto popiersie Generała.

W Politechnice Warszawskiej odsłonięto tablicę poświęconą Marii Drac

17 kwietnia 2019 r. w Politechnice Warszawskiej uroczyście odsłonięto tablicę upamiętniającą Marię Drac, Kwestor Politechniki Warszawskiej w latach 1991-1997.

Generał Józef Haller - patriota, żołnierz, polityk

7 maja 2019 r. w Małej Auli Gmachu Głównego PW odbędzie się wykład prof. dr. hab. Tomasza Panfila pt. „Generał Józef Haller - patriota, żołnierz, polityk”. Tego samego dnia, w Kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie, zostanie uroczyście odsłonięte popiersie Generała.

Prof. Jan Czochralski - przywracanie pamięci o „ojcu światowej elektroniki”

Postać prof. Jana Czochralskiego, choć przez wiele dekad zapomniana, od kilku lat jest coraz bardziej obecna w świadomości Polaków, zwłaszcza młodego pokolenia. Pamięć o „ojcu światowej elektroniki” przywraca m.in. prof. dr hab. inż. Mirosław Nader z Wydziału Transportu PW.

„Wielka pasja” w wykonaniu artystów z Polski i Niemiec

Podczas 109. koncertu z cyklu Wielka Muzyka w Małej Auli, którego wysłuchaliśmy 23 marca 2019 r., połączone siły chórów z Polski i Niemiec wykonały jedno z największych dzieł Jana Sebastiana Bacha - Pasję według św. Mateusza.

Prace mistrza Warszawskiej Szkoły Rysunku w Galerii Biura Rektora

Prace Jana Szymańskiego, mistrza Warszawskiej Szkoły Rysunku, prezentowane są w Galerii Biura Rektora Sali 123. Wernisaż wystawy pt. „Język Rysunku. Jan Szymański - Mistrz Kreski” odbył się 20 marca 2019 r.

W PW odsłonięta zostanie tablica poświęcona Marii Drac

17 kwietnia 2019 r. na naszej uczelni odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Marię Drac, Kwestor Politechniki Warszawskiej w latach 1991-1997. Tablica zostanie odsłonięta o godz. 14.15 przy wejściu do Biblioteki Głównej, na I piętrze Gmachu Głównego.

Dni Kultury Politechniki Warszawskiej

Samorząd Studentów Politechniki Warszawskiej zaprasza od 18 do 29 marca 2019 r. na Dni Kultury PW. W programie siedem wydarzeń głównych i cztery poboczne w sześciu różnych miejscach.