Biuletyn PW / Przegląd prasowy

Przegląd prasowy

Heweliusz na orbicie dopiero w maju

Opóźnił się start polskiego satelity naukowego Heweliusz. Start satelity został przeniesiony na maj. Powodem opóźnienia jest usterka chińskiej rakiety. 

Wspieranie studiów dających zatrudnienie

Rząd planuje finansować uczelnie, których absolwenci znaleźli zatrudnienie. Pomysł popierają pracodawcy, pojawiają się jednak wątpliwości. 

Walka z plagiatorami

Rzeczpospolita opisuje powstawanie otwartego systemu antyplagiatowego (OSA), które tworzy Międzyuniwersyteckie Centrum Informatyzacji z Poznania. Czy będzie lepszy od używanego dziś przez większość uczelni?

Targi CES 2014

Odbywające się w Las Vegas targi Consumer Electronics Show to jedne z najważniejszych wydarzeń w branży technologicznej. Na ich podstawie przewidywane są główne trendy w branży na dany rok. 

Efektywniejszy sen dzięki specjalnej opasce

Dwóch absolwentów Politechniki Warszawskiej i student Uniwersytetu Medycznego w Warszawie stworzyli opaskę na oczy, dzięki której będzie można spać krócej, ale efektywniej. 

Naukowi oszuści

Wyssane z palca dane, fabrykowane dowody, fikcyjne badania – Rzeczpospolita na podstawie francuskiego pisma „Science et Avenir” przygotowała ranking największych szalbierzy w świecie nauki.

Noblista bojkotuje pisma naukowe

Prof. Randy Schekman, tegoroczny laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny ogłosił na łamach „Guardiana”, że nie ma zamiaru publikować prac naukowych w magazynach „Nature”, „Science” oraz „Cell” – czytamy na łamach serwisu internetowego Gazety Wyborczej.

Politechniki oblegane przez kandydatów na studia

Najpopularniejsze wśród kandydatów na studia są uczelnie techniczne, a prym wśród nich wiedzie Politechnika Warszawska – informuje Dziennik Wschodni. 

Pomysły na uzdrowienie polskich uczelni

W tygodniku „Polityka” prof. Leszek Pacholski w kontrowersyjnym artykule „oskarża system” i wnioskuje o zabronienie płacenia honorariów kierownikom grantów. 

Satelita Lem na orbicie

Brite-PL „Lem” to pierwszy polski satelita naukowy. Został wyniesiony w przestrzeń kosmiczną 21 listopada ok. godziny 8:10. Dwie godziny później naukowcy nawiązali z nim łączność.

Planeta podobna do Ziemi

Ma podobną posturę i budowę jak Ziemia, jednak panują na niej piekielne warunki – w serwisie internetowym Gazety Wyborczej opisano planetę Kepler 78b.

Nagrody Naukowe Polityki

Redakcja tygodnika Polityka po raz trzynasty wręczyła stypendia najzdolniejszym polskim naukowcom. Uroczysta gala odbyła się 20 października w siedzibie tygodnika.

Wywiad z Rektorem PW

Dziennik Gazeta Prawna przeprowadził wywiad z prof. Janem Szmidtem, Rektorem Politechniki Warszawskiej. Głównym tematem rozmowy była współpraca uczelni z przedsiębiorstwami oraz kluczowe projekty realizowane przez PW. 

Trzech chemików laureatami Nagrody Nobla

Michael Levitt (Uniwersytet Stanforda), pochodzący z Izraela Arieh Warshel (Uniwersytet Południowej Kalifornii) oraz pochodzący z Austrii Martin Karplus (Uniwersytet Harvarda) to tegoroczni laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie chemii. 

Noble z dziedziny fizyki przyznane

Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła laureatów tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Jej laureatami zostali faworyci – Szkot Peter Higgs oraz Belg François Englert, których teoria wyjaśnia, skąd się bierze masa.

Czy nauka w USA ma również wolne?

W związku z nieprzyjęciem ustawy budżetowej Biały Dom wstrzymał pracę części amerykańskich instytucji federalnych. W portalu Gazeta.pl pojawił się artykuł, w którym czytamy, że paraliż dotknął również tamtejszą naukę.

Satelity Drogi Mlecznej czekają na odkrycie

Jak donosi magazyn Świat Nauki, astronomowie z University of California przewidują, że wokół Drogi Mlecznej powinno krążyć co najmniej kilka nieodkrytych jeszcze satelitów.

Grafen szansą polskiej nauki?

W październikowym wydaniu magazynu Focus poświęcono obszerny artykuł grafenowi, odkrytej niedawno odmianie węgla. 

Eureka! I co dalej?

Dziennik Gazeta Prawna przybliżył problemy polskich naukowców z wprowadzaniem wynalazków do produkcji.

Informatycy pilnie poszukiwani

Za dwa lata w krajach Unii Europejskiej może brakować ok. 900 tys. specjalistów z branży teleinformatycznej – informuje Rzeczpospolita. 

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW