Biuletyn PW / Przegląd prasowy / PW nagrodzona w konkursie „inNOWacje - #kolej2023”

PW nagrodzona w konkursie „inNOWacje - #kolej2023”

Pomysł badaczy z Wydziału Inżynierii Lądowej PW został wyróżniony w kategorii „Ekologia, Elektromobilność, Elektrooszczędność” w konkursie „inNOWacje - #kolej2023”, zorganizowanym przez ARP oraz PKP S.A. Jego wyniki ogłoszono podczas I Kongresu Rozwoju Kolei, który odbył się 23 stycznia 2019 r. w Warszawie.

Od końca listopada innowacyjne pomysły dla kolei mogli zgłaszać przedstawiciele start-upów. Do konkursu zgłoszono ponad 100 projektów, spośród których do półfinału wyłoniono dziesięć. W trakcie trwania I Kongresu Rozwoju Kolei przedstawiciele półfinałowych start-upów prezentowali swoje rozwiązania kapitule konkursowej. W efekcie wyłoniono zwycięzców, z których każdy otrzymał od jednej ze spółek Grupy PKP 50 000 zł.

Zespół naukowców z Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej otrzymał nagrodę za pomysł zastosowania w infrastrukturze kolejowej innowacyjnego betonu fotokatalitycznego, który pochłania zanieczyszczenia. - Ten materiał może być wykorzystany w elementach prefabrykowanych, takich jak płyty i ścianki peronowe w obrębie stacji - wyjaśnił Cezary Kraśkiewicz z Politechniki Warszawskiej. Zaznaczył również, że naukowcy wykonali już doświadczenie z wykorzystaniem tego materiału i uzyskano bardzo obiecujący wynik w postaci nawet 30% redukcji zanieczyszczeń powietrza.

Więcej o konkursie i jego wynikach w komunikacie opublikowanym przez Centrum Prasowe PAP pt. „Konkurs na innowacje na kolei: zwycięskie projekty - beton pochłaniający zanieczyszczenia, aplikacja wspierająca osoby z niepełnosprawnością i program wspomagający zarządzanie flotą wagonów”.

Źródło: centrumprasowe.pap.pl
Zdjęcie: PKP PLK S.A.

CYTAT TYGODNIA

"

 

Prawdziwy przyjaciel to nie ten,
który odwala za ciebie całą robotę, lecz ten który uświadomi ci, że wszystko masz zrobić sam

 

 

Edward Stachura

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW