Biuletyn PW / Współpraca uczelni / Politechnika Warszawska będzie współpracować z Polską Grupą Zbrojeniową

Politechnika Warszawska będzie współpracować z Polską Grupą Zbrojeniową

Polska Grupa Zbrojeniowa będzie współfinansowała interdyscyplinarne studia doktoranckie PW. Porozumienie w tej sprawie podpisali 27 października 2016 r. Prezes PGZ Arkadiusz Siwko i Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt.

Arkadiusz Siwko zwrócił uwagę, że PGZ postanowiło rozwijać współpracę nie tylko z uczelniami wojskowymi, ale także z cywilnymi, ponieważ one również mają wpływ na rozwijanie przemysłu obronnego. - Bez ścisłej kooperacji między środowiskami naukowymi i przemysłowymi nie można sobie wyobrazić skutecznej realizacji celów gospodarczych - zaznaczył. Jak podkreślił Siwko, osobom, które ukończą doktoranckie studia, PGZ będzie mogło zapewnić godne warunki pracy. - Jesteśmy w stanie dla odpowiednio wykształconej osoby stworzyć warunki materialne, które będą dla niego absolutnie satysfakcjonujące. Mówimy o poziomie europejskim. To jest kwestia naszej strategii - zaznaczył. Zapowiedział, że PGZ będzie rozwijało współpracę z cywilnymi uczelniami i środowiskami naukowymi. W pierwszej transzy Politechnika Warszawska dostanie od PGZ 400 tysięcy złotych.

Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt powiedział, że podpisanie porozumienia z PGZ jest przełomowym i historycznym wydarzeniem. - Sądzę, że teraz mamy wszystko - mamy zdolnych ludzi, mamy świetną infrastrukturę, mamy partnera - Polską Grupę Zbrojeniową - zaznaczył. Zwrócił uwagę, że interdyscyplinarne studia doktoranckie, które zajmują się rozwojem technik rakietowych, działają już od kilku lat.

Rektor zauważył, że rozwój technik rakietowych od wielu lat był oczkiem w głowie Politechniki Warszawskiej. Podkreślił, że od początku swojego istnienia uczelnia współpracowała w polską armią. - Od początku Politechnika była głównym partnerem polskiej armii okresu międzywojennego, wolnej Polski i również okresu powojennego - dodał. Zwrócił uwagę, że spośród 20 wydziałów Uczelni, na 12 prowadzone są badania naukowe, które związane są z obronnością państwa. - Te prace dotyczą wszystkich elementów, od mikroprocesorów po materiały półprzewodnikowe - powiedział.

Jak zaznaczył prof. Jan Szmidt, w Polsce wciąż nie brakuje studentów, którzy chcą rozwijać swoją wiedzę z zakresu nauk ścisłych. Nie zgodził się z opinią, że polskie uczelnie słabo kształcą. - Nie jest prawdą, że produkują bezrobotnych. I nie jest prawdą, że polskie technologie nie mają możliwości konkurowania z najlepszymi na świecie - podkreślił.

Powiązany materiał:
Politechnika Warszawska i Polska Grupa Zbrojeniowa podpisały list intencyjny o współpracy

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Zdjęcie: Biuletyn PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Prawdziwy przyjaciel to nie ten,
który odwala za ciebie całą robotę, lecz ten który uświadomi ci, że wszystko masz zrobić sam

 

 

Edward Stachura

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW